Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dėl šilumokaičio gedimo karšto vandens išbėgo už 9 tūkst. Lt, bendrijos pirmininkas įtaria „Vilniaus energiją“ kerštaujant

Vilniaus Pašilaičių g. 9 namo gyventojų bendrijos vadovui greičiausiai teks sumokėti beveik 9 tūkst. Lt už papildomai sunaudotą karštą vandenį, kuris išsiliejo trūkus šilumokaičiui. Namo šilumos punktą prižiūri bendrija, tačiau bendrijos pirmininkas Juozas Pukanasis įtaria – šilumą ir karštą vandenį tiekianti „Vilniaus energija“ galėjo įspėti apie nelaimę, bet to nepadarė kerštaudama jam. Pastaroji tvirtina neturinti jokių galimybių pastebėti tokių gedimų.
Juozas Pukanasis
Juozas Pukanasis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vilniaus Pašilaičių g. 9 namas vidutiniškai per mėnesį išnaudoja apie 180 kub.m karšto vandens. Tačiau spalį jo kiekis išaugo 3,5 karto – pasirodo, trūkus šilumokaičiui sunaudota net 669 kub.m vandens. Už jį greičiausiai reikės sumokėti bendrijos pirmininkui. Šias pareigas einantis J.Pukanasis atsakomybės nesikrato, tačiau neslepia ir įtarimų, kad „Vilniaus energija“ galėjo įspėti bendriją pastebėjusi didesnį negu įprasta termofikato, šildančio vandenį, panaudojimą, bet to tyčia nepadarė.

Šilumokaitis pastatytas prieš dvejus metus

J.Pukanasis pasakojo, kad šilumokaitis jų name buvo pastatytas pernai vasario 6 dieną ir nupirktas iš „Vilniaus energijos“. „Šilumokaitis kainavo beveik 6 tūkst. Lt. Pagal reikalavimus jį reikia tikrinti vieną kartą per ketvirtį, taip ir buvo padaryta – spalio 22 dieną, kai buvo jungiamas šildymas. O jau spalio 24 dieną jis prakiuro. Ir prakiuro taip, kad vandens išbėgo 469 kub.m daugiau, nei įprastai“, – apie susidariusią situacija sakė J.Pukanasis.

Anot bendrijos pirmininko, šilumokaitis prakiuro ir todėl termofikatas, šildantis vandenį, pradėjo bėgti. Tai pastebėta tik spalio 31 dieną, nurašant skaitiklių rodmenis.

J.Pukanasis tvirtina pradėjęs galvoti ir tartis, kaip reikės kompensuoti nuostolius, tačiau „Vilniaus energija“ tuoj pat apie įvykį pranešė Valstybinės energetikos inspekcijos Vilniaus teritoriniam skyriui, kad „dėl 939-osios daugiabučių namų savininkų bendrijos, kaip namo prižiūrėtojo, aplaidumo (laiku ir tinkamai nevykdomų pareigų) šilumokaičio gedimas nebuvo operatyviai pastebėtas ir pašalintas, todėl namo įvadinis karšto vandens prietaisas prieš karšto vandens šilumokaitį fiksavo didesnį nei įprastai karšto vandens suvartojimą – 669 kub.m, kai vidutinis mėnesio namo karšto vandens suvartojimas yra 180 kub.m.“

Ši institucija turi teisę bausti bendrijų pirmininkus, atimti jų turimus atestatus, leidžiančius vykdyti tokią veiklą.

Nemano dirbęs aplaidžiai

Šilumokaitis kainavo beveik 6 tūkst. Lt. Jį reikia tikrinti vieną kartą per ketvirtį, taip ir buvo padaryta – spalio 22 dieną, o jau spalio 24 dieną jis prakiuro, – sakė J.Pukanasis.

Tačiau bendrijos pirmininką labiausiai papiktino žodžiai apie aplaidumą. Esą jis net savo darbuotojų negalįs bausti, nes jie viską padarė taip, kaip reikalaujama. Šilumą ir karštą vandenį tiekianti bendrovė esą iš karto pateikė jam sąskaitą, kurioje reikalaujama sumokėti net apie 10 tūkst. Lt. J.Pukanasis teigė turįs 11 parų, per kurias gali atsisakyti mokėti šią sumą ir grąžinti sąskaitą. Tuomet „Vilniaus energija“ jau spręs, kokiu būdu tuos pinigus atgaus.

Pirmininkas dar nepraranda vilties susitarti su bendrove geruoju, kad ji sumažintų skolą, bet teismuose ginti savo teisių galimybių nematąs – esą jėgos nelygios. Be to, J.Pukanasis baiminasi, kad tai galėjo būti „Vilniaus energijos“ kerštas už tai, jog jis pernai priešinosi bendrovės siūlomai laikinosios rangos sutarčiai, pagal kurią bendrija turėjo prižiūrėti namo šilumos punktą. J.Pukanasiui siūloma sutartis atrodė nesąžininga.

Ar prašys atlikti ekspertizę, kodėl šilumokaitis sugedo, J.Pukanasis teigė abejojęs. „Man kaip ir aišku, kodėl šilumokaitis prakiuro. Būna, kad iš „Vilniaus energijos“ ateina nevienodo spaudimo termofikatas ir tos plokštelės vibruoja. Juk žinot – jeigu metalą nuolat lankstysi, jis nulūš“, – teigė pirmininkas.

Įtaria kerštavimu

Tačiau J.Pukanasis teigė pastebėjęs, kad anksčiau vos atsiradus menkiausiam įtrūkimui ir išbėgus bent stiklinei termofikato „Vilniaus energija“ skambindavo varpais ir pranešdavo apie galimą gedimą. „Dabar vanduo bėgo per valandą po kelis kubinius metrus, o jie nematė... Jie turėjo matyti, bet gal čia buvo sąmoningai neinformuojama“, – įtarimais dalinosi J.Pukanasis.

„Vilniaus energija“ tokius įtarimus atmeta – vieno namo sunaudotas, kad ir gerokai didesnis nei įprasta, vandens kiekis palyginti su sunaudojamu visame mieste tėra maža dalelė. Todėl, bendrovės atstovo spaudai Nerijaus Mikalajūno teigimu, jie negalėję pastebėti tokio gedimo.

„Vilniuje šilumos sistemos tinklas yra 700 kilometrų. Per vieną valandą papildome sistemą 30 kub.m termofikato. Nuo 2001 metų, kai į Vilniaus šilumos ūkį atėjo „Dalkia“, kiekis, kuriuo reikia papildyti sistemą, sumažėjo nuo 150 kub.m per valandą iki 30 kub.m. Tikrai negalime pastebėti, jeigu viename name buvo sunaudota gerokai daugiau vandens per savaitę, nes tokiu kiekiu termofikato mes sistemą papildome per 12-13 valandų“, – teigė N.Mikalajūnas.

Nuostolius teks kompensuoti

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./„Vilniaus energiją“ bendrijos pirmininkas įtaria kerštaujant.
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./„Vilniaus energiją“ bendrijos pirmininkas įtaria kerštaujant.

Valstybinės energetikos inspekcijos Vilniaus teritorinio skyriaus vedėjo pavaduotojas Remigijus Vaitiekūnas 15min.lt patvirtino, kad inspekcijos darbuotojai apžiūrėjo šilumos punktą, kuriame įvyko gedimas. Tačiau nustatyti, kaip bus kompensuoti nuostoliai, teks pačiai bendrijai. Sumokėti privalės arba pats pirmininkas, arba gyventojai, jeigu jie sutiks tuos nuostolius padengti.

„Šiuo metu yra aišku tik tai, kad šilumokaitis prakiuro. Bet nei kokios gedimo priežastys, nei kaip bus išspręstas apmokėjimo klausimas, drąsiai atsakyti kol kas negalima“, – teigė R.Vaitiekūnas.

Anot inspekcijos atstovo, yra šilumos punkto prižiūrėtojas ir, jeigu jis tinkamai neatliko savo pareigų, tai jis ir privalėtų padengti nuostolius.

Neoficialiai kalbama, kad bendrijos pirmininkas bandė su „Vilniaus energijos“ atstovais tartis, kad galbūt bendrovė galėtų gyventojams per kelis mėnesius išskirstyti šią sumą. Tačiau paklaustas, ar tai yra suderinta su bendrija ir paprašytas apie susitarimą su gyventojais pranešti raštu, idėjos tuoj pat atsisakė.

J.Pukanasis pripažino – gyventojai tikrai nesutiks padėti padengti nuostolius. „Sakoma – nežinai žmogus, kur gali susilaužyti koją ar ranką. Taip ir čia... Bet tai ne mirtinas atvejis, aukų nėra. Reikės kažkokiu būdu kompensuoti tuos nuostolius, jeigu „Vilniaus energija“ nenorės tartis. O aš manau, kad jie su manim nesitars“, – nelinksmai atsiduso bendrijos pirmininkas.

„Vilniaus energija“ šilumos punktų namuose nebeprižiūri pasikeitus Šilumos ūkio įstatymui. Dabar tuo užsiimti turi patys gyventojai, bendrija ar namą administruojanti bendrovė. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos