Lietuviai Baltarusijoje neabejotinai diktuoja madas, kaip reikia imtis atsinaujinančių energijos šaltinių verslo. Geras energijos supirkimo kainas gavę lietuviai drąsiai imasi investuoti diktatoriaus valdomoje šalyje.
Investavo dešimt milijonų
5,8 megavatų galingumo saulės energijos jėgainę lietuviai šį pavasarį pastatė netoli Rudošanų kaimo, Minsko apskrityje, vietoje kažkada ten veikusio, bet dabar apleisto smėlio karjero. Lietuvos kompanija investavo 10,6 mln. JAV dolerių. Pusę lėšų skyrė patys, kitą pusę suteikė Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.
14 ha teritorijoje jau sumontuota 22,6 tūkstančiai saulės modulių. Numatyta, kad jėgainė veiks per 25 metus. Visa saulės pagaminta elektros energija pats į nacionalinį tinklą. Kaip skelbia Baltarusijos portalas tut.by, lietuviai jau paskaičiavo, kad su dabartinėmis elektros supirkimo kainomis jų investicijos atsipirks per 7 metus.
Nauja saulės jėgainė per metus turėtų pagaminti 6,27 mln. kilovatvalandžių, o to užteks maždaug 3 tūkstančiams namų ūkių. „Tai didžiausia saulės energijos jėgainė ne tik Baltarusijoje, bet ir visame regione. Ji yra galingesnė nei bet kuri jėgainė Lietuvoje, kitose Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Tuo pačiu tai didžiausias „Modus energijos“ projektas užsienyje“, – skelbiama pranešime spaudai.
Statys biodujų jėgaines
Tačiau dabar lietuvių bendrovė rengiasi statyti biodujų jėgaines, rašo Baltarusijos žiniasklaida. Biodujos susidaro deginant gyvulių ir paukščių mėšlą. Baltarusijoje veikia daug valstybinių kolūkių, kombinatų, kurių atliekos yra verčiamos laukuose. Tačiau dabar baltarusiai užsimojo iš jų išgauti dujas. Lietuvoje taip pat veikia keletas biodujų jėgainių.
Jau skelbiama, kad „Modus energija“ investicijos sieks 100 milijonų eurų, o projektą taip pat rems Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas. Jau išrinktos trys vietos, kur stovės jėgainės, tačiau jas visas sieja agrokombinatas „Mačulišči“, kuris, pasak baltarusių žiniasklaidos, yra šalies prezidento pavaldume.
Pažadėjo gerus tarifus
2017-2018 metais Baltarusijoje turėtų iškilti bent aštuonios jėgainės, o pati bendrovė skelbia, kad „jų bus visoje Baltarusijoje“.
„Vakarinis Brestas“ neseniai rašė, kad lietuviška kompanija 15 proc. pajamų iš biodujų jėgainių, atiduos agrokombinatui, tačiau investuotojai už energiją gauna vadinamąjį „žaliąjį“ tarifą, padaugintą iš 1,25 koeficiento.
„Modus energija“ priklauso „Modus grupei“, kuri taip pat užsiima automobilių BMW ir Mini prekyba, taip pat parkavimo paslaugomis. Kompanijos savininkas yra Kęstutis Martinkėnas, kuris 2015 metais turtingiausių lietuvių sąraše užėmė 28 vietą (71 mln. eurų).