Pravieniškių pataisos namams-atvirajai kolonijai šilumą nuo 2016 m. tiekia privati bendrovė „Prasila“. Paaiškėjus, kad bendrovės darbuotojai giminystės ryšiais gali būti susiję su kolonijos valdžia, Teisingumo ministerija šių metų pradžioje buvo atlikusi tyrimą. O dabar darbo ėmėsi ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Šios išvados irgi nepalankios kolonijai.
Šilumą perka iš uošvio įmonės
Kai aš pirkau šią įmonę, tas žmogus jau ten dirbo, – paaiškino D.Semėnas.
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija atliko neplanuotą kolonijos šilumos kainų patikrinimą. Jo metu paaiškėjo, kad buvo neteisingai apskaičiuotos sąnaudos ir nepagrįstai įtraukti 126,1 tūkst. eurų. Taigi kolonija tiek permokėjo už šilumą nuo 2016 m. spalio 1 dienos iki 2018-ųjų kovo 31 d.
Iš viso šilumos įsigyta už 1,13 mln. eurų.
Kainų komisija konstatuoja, kad Pravieniškių kolonija neteisingai apskaičiavo kainą, pagal kurią pirko šilumą iš UAB „Prasila“. Komisija išvadoms turėtų pritarti ketvirtadienį.
Anksčiau 15min jau skelbė kolonijoje atlikto Teisingumo ministerijos audito išvadas. Paaiškėjo, kad bendrovėje „Prasila“ direktoriaus pavaduotoju dirba pataisos namų direktoriaus pavaduotojo A.Stankevičiaus uošvis Alfredas Drazdys.
Beje, po audito išvadų A.Stankevičius savo noru tapo direktoriaus pavaduotoju, atsakingu už moderniausią trečiąjį įstaigos sektorių. Anksčiau jis buvo atsakingas už personalą ir administraciją.
Šilumos pardavėjas: šilumos kainą jie patys nustato
Šilumą Pravieniškių kolonijai tiekiančioje bendrovėje „Prasila“ dirba keturi žmonės. Jos vadovas Darius Semėnas 15min teigė, kad ne jis įdarbino kolonijos direktoriaus pavaduotojo uošvį.
„Kai aš pirkau šią įmonę, tas žmogus jau ten dirbo“, – paaiškino D.Semėnas.
Jis teigia girdėjęs apie Teisingumo ministerijos audito išvadas dėl giminystės ryšių, tačiau neigia, kad tai ką nors galėjo keisti. D.Semėnas teigia, kad kainas apskaičiuoja pati kolonija.
„Pravieniškių kolonija pati paskaičiuoja kainą, kurią išleistų pati gamindama šilumą. Tada mes nuo šios kainos numinusuojame 5 procentus – tokia yra sutartis. Taigi ne mes tą kainą paskaičiuojame, o pati kolonija. Mes tik iš jų gauname paskaičiavimus. Anksčiau bandėme domėtis, kaip jie tai paskaičiuoja, bet taip ir nepavyko sužinoti“, – aiškino nepriklausomo šilumos gamintojo atstovas.
D.Semėnas sakė, kad kurį laiką kainas vienašališkai nustatydavo ir pati Kainų komisija. „Tai taip išeina, kad jie patys skundžia save ir patys įtraukė tas sąnaudas“, – stebisi verslininkas. Jis tikino, kad kolonijos direktoriaus pavaduotojo uošvis įmonėje neturi jokios sprendžiamosios galios. „Jis reikalingas, nes gyvena šalia. Be to, moka elgtis su kaliniais, nes mes pagal sutartį turime įdarbinti kalinių“, – sakė „Prasilos“ vadovas.
Kolonijos vadovas nenusišalino, o išlaidos augo
Dar šių metų pradžioje paaiškėjo, kad pataisos namų išlaidos komunalinio ūkio išlaikymui, kai tik „Prasila“ pradėjo tiekti šilumą, iškart išaugo apie 41,5 proc., o kaina vartotojui už šilumos energijos megavatvalandę išaugo apie 14 proc.
Be to, kolonijos direktoriaus pavaduotojas A.Stankevičius ne tik nenusišalino nuo su uošvio darboviete susijusių klausimų, bet ir pats pasirašinėjo jos išrašytas sąskaitas.
Auditoriai mėgino domėtis ir aplinkybėmis, kaip „Prasilai“ buvo išnuomotas pastatas Pravieniškėse, tačiau dokumentų auditoriams nepavyko rasti – Kalėjimų departamentas informavo, kad šio nuomos konkurso dokumentų byla yra dingusi.
Tačiau auditoriams pavyko nustatyti, kad dar 2013 m. Kalėjimų departamentas nustatė, jog nuomos konkursas buvo neteisėtas ir nuomos sutartis turi būti nutraukta, tačiau iki šiol tai nėra padaryta.
„Prasila“ ne tik nebuvo iškraustyta, bet net gavo leidimus produkcijos sandėlį rekonstruoti. Pataisos namų direktorius V.Ceslevičius davė sutikimą „Prasilai“ tiesti šilumos tinklus, kuriais prisijungta prie pataisos namų valdomos katilinės sistemos, dalį jų klojant ant esamų estakadų, pakeičiant nebenaudojamus garo vamzdynus. Taip pat buvo duotas sutikimas tiesti elektros kabelį į „Prasilos“ nuomojamą žemės sklypą. Būtent taip „Prasila“ tapo nepriklausomu šilumos gamintoju, o vėliau ėmė pardavinėti šilumą patiems pataisos namams.