Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dujų balionai iš daugiabučių metami lauk, bet kas juos pakeis – neaišku

Jurbarko rajone, Viešvilėje, daugiabučio namo gyventojai bent kartą per mėnesį užuodžia dujų kvapą – svaigalus vartojanti kaimynė mėgsta atsukti dujų balioną, tačiau pati užmiega. Šiame daugiabutyje gyventojai maisto ruošimui naudoja balionus, kaip ir dar 20 tūkstančių namų visoje Lietuvoje. Energetikos ministerija nusprendė, kad daugiabučiuose gaminti maistą naudojant balionus yra nesaugu.
Dujų balionas
Dujų balionas / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Energetikos ministerija iki 2022 metų žada priversti gyventojus atsisakyti balionų, tačiau vamzdžių tiesimui pinigų nenumato. Ekspertai sako, kad gyventojams teks maistą ruošti ant elektros viryklių, kurių įsigijimą turėtų kompensuoti savivaldybės.

Virtuvė. Norberto Tukaj nuotr.
Virtuvė. Norberto Tukaj nuotr.

Bijo, kad gali sprogti

„Mes bet kada galime išlėkti į orą“, – sako Viešvilės daugiabučio namo gyventoja Alina. Į daugiabutį, kuriame ji gyvena, reguliariai kviečiamos policijos ir ugniagesių pajėgos, tačiau nieko negali padaryti.

„Niekas nesprogo, tai kaimynės dujų baliono atimti negali“, – sakė gyventoja. Jos kaimynė antrame aukšte vartoja svaigiuosius gėrimus, atsuka baliono sklendę ir užmiega. Kai gyventojai pajunta dujų kvapą, scenarijus kartojasi – ugniagesiai, policija.

Rolando Žalgevičiaus nuotr./Vyriškį sužalojo sprogusių dujų balionų nuolaužos.
Rolando Žalgevičiaus nuotr./Vyriškį sužalojo sprogusių dujų balionų nuolaužos.

Ji sutinka, kad naudoti balionus daugiabučiuose yra nesaugu, tačiau gyventojus įkaitais pavertė valdžia – dujų vamzdžiai seniausiai buvo nupjauti.

Dujotiekis iki daugiabučio neatvestas iki šiol, tad gyventojai maistui ruošti naudoja balionus. O elektra? „Ji brangesnė, reiktų daugiau mokėti, o mes taupome kiekvieną centą“, – sako Viešvilės gyventoja.

Draudimo niekas nepaiso

Gyventojai maistą ėmė ruošti ant elektrinių viryklių arba pradėjo naudoti dujų balionus.

Tiesa, ir dabar daugiabučiuose, kuriuose yra daugiau nei du aukštai, negalima naudotis balionais, tačiau realybėje draudimo mažai kas paiso.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Dujų balionas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Dujų balionas

„Elektra yra brangesnė“, – nukerta gyventojai. Tačiau Energetikos ministerija mano, kad dujų balionams daugiabučiuose – ne vieta.

Todėl jau parengė ir pateikė derinti veiksmų planą, kuriuo iki 2022 m. uždraus jais naudotis, bet „sudarys galimybes gyventojams prisijungti prie centralizuoto gamtinių dujų tinklo, naudoti elektros energiją ar rinktis kitas alternatyvas“.

„Gyventojų saugumas yra pirmoje vietoje. Todėl negalime pro pirštus žiūrėti į problemą, kuri susiklostė per ilgus metus, kai rizikuojant savo ir aplinkinių saugumu daugiabučiuose yra eksploatuojami dujų balionai.

Suprantame, kad klausimas yra socialiai jautrus, todėl reikia plačios diskusijos ir visų pusių, ypač savivaldybių, įsitraukimo, kad ši problema būtų išspręsta“, – sakė energetikos viceministras Egidijus Purlys.

74 patikrintuose butuose rado balionus

Pernai Valstybinė energetikos inspekcija atliko patikrinimą Raseinių, Vilniaus, Šalčininkų, Kauno, Varėnos, Tauragės rajonų daugiabučiuose. Nustatyta, kad net 74 proc. patikrintų butų, pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, yra naudojami dujų balionai.

Inspekcijos vertinimais, visoje šalyje gali būti apie 20 tūkst. daugiabučių namų butų, kuriuose maistui gaminti naudojami dujų balionai. Tačiau jų nebeliks.

Kokią alternatyvą siūlo energetikos ministerija? Viceministras sako, kad „šiuo klausimu aktyviai kartu turi dirbti valstybės institucijos, savivaldybės, gamtinių dujų, elektros energetikos ir suskystintų naftos dujų įmonės“. Pasak jo, gali būti panaudojami savivaldybių biudžeto, dujų ir elektros tiekėjų, ES fondų lėšos.

Turėtų nupirkti elektros virykles

Viešvilės daugiabučio gyventoja svarstytų alternatyvas, kurios nebūtų brangesnės nei dabar naudojami balionai. „Darbų čia nėra daug, žmonės nedaug uždirba, tad atsisakyti balionų čia niekas ko gero neskubės“, – svarsto Alina.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Buitinės dujos
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Buitinės dujos

Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos energetikos ekspertas Rimantas Zabarauskas mano, kad gyventojams turėtų būti kompensuojamos elektrinės viryklės. „Jei valdžia uždraus naudoti balionus, privalo kompensuoti alternatyvas“, – sakė jis. Dujotiekių tiesimas į nutolusius daugiabučius, jo manymu, pernelyg brangus – pasiteisintų nebent tik tankiai apgyvendintuose rajonuose.

Dar viena alternatyva – rezervuarai su suskystintomis dujomis, kas yra praktikuojama kai kuriuose miestuose. „Tačiau ir tai nėra pigu“, – pastebėjo R.Zabarauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos