Per praėjusius metus dėl nelegalaus dujų vartojimo pričiupti gyventojai privalėjo atlyginti beveik 85 000 eurų siekiančią žalą. Daugiausiai nelegalių dujų vartojimo atvejų buvo nustatyta Vilniuje, mažiausiai – Panevėžyje. Iš viso per praėjusius metus dėl nelegalaus dujų vartojimo gyventojai įkliuvo 87 kartus, o įmonės – 3. Pastarosioms priskaičiuota žala siekia 2600 eurų. 2013 metais užfiksuoti 106 nelegalaus dujų vartojimo atvejai. O per šiuos metus – 18.
Kaip teigia skirstomuosius dujotiekius prižiūrinčios bendrovės „Lietuvos dujos“ Dujų tinklo tarnybos vadovas Dalius Svetulevičius, gamtinių dujų grobstytojus vis dažniau padeda nustatyti ne tik naudojamos modernios technologijos, bet ir patys gyventojai, pranešantys apie sklindančius kvapus.
„Reaguojant į gyventojų pranešimą apie sklindančius dujų kvapus, būna pričiumpami nelegaliai prie sistemos prisijungę asmenys. Pastarųjų saviveikla dujininkams kelia ypatingą nerimą. Mat, nelegalios dujų atšakos dažniausiai įrenginėjamos atliekant gręžimo ir kitokius pavojingus darbus, kurių metu neišvengiama dujų nuotėkių, keliančių rimtą pavojų aplinkiniams. Nelegalūs dujų vartotojai gali sukelti didelius gaisrus ar net galingus sprogimus“, – teigia D.Svetulevičius.
Prisijungė, nors buvo atjungta dėl skolų
Šių metų kovo mėnesio pabaigoje užfiksuotas būtent toks atvejis, kai „Lietuvos dujų“ darbuotojai iš Žirmūnų mikrorajone esančio daugiabučio gyventojų gavo pranešimą apie sklindantį dujų kvapą. Atskubėjusi dujininkų brigada nustatė, kad dujų kvapas sklinda iš gyventojo buto, kuriame nėra įrengti dujų apskaitos prietaisai. Paaiškėjo, kad gyventojas buvo nelegaliai prisijungęs prie dujotiekio sistemos. Iškviesta dujininkų brigada nutraukė dujų tiekimą ir dėl neteisėto naudojimosi dujomis kreipėsi į policiją.
Pareigūnams ir inspektoriams pradėjus garsiai tartis apie teisines galimybes patekti į būtą be gyventojo sutikimo, dujų grobstytojas išsigando ir galiausiai įsileido atvykusius inspektorius.
Panašus atvejis buvo užfiksuotas ir Kaune, kai apie galimai nelegalų dujų vartojimą pranešė patys gyventojai. Patikrinimo metu nustatyta, kad dujas grobsčiusiam vartotojui prieš trejus metus už skolas buvo nutrauktas gamtinių dujų tiekimas.
Pričiuptas gyventojas kurį laiką vengė įsileisti atvykusius inspektorius ir policijos pareigūnus į patalpas – buvo apsimetama, kad bute nieko nėra, tačiau atvykę pareigūnai girdėjo, jog vartotojas bute vaikšto, o paskambinus į pastarojo mobilų telefoną buvo girdimas melodijos signalas.
Pareigūnams ir inspektoriams pradėjus garsiai tartis apie teisines galimybes patekti į būtą be gyventojo sutikimo, dujų grobstytojas išsigando ir galiausiai įsileido atvykusius inspektorius.
Traktuojama kaip vagystė
Nustačius, kad prie dujotiekio nelegaliai prisijungęs trečiasis asmuo, tai traktuojama kaip vagystė ir kreipiamasi į teisėsaugos institucijas. Jeigu nustatoma, kad yra įrengtas dujų skaitiklį aplenkiantis dujotiekis ar sugadintas (sunaikintas) dujų skaitiklis, vartotojui nutraukiamas dujų tiekimas.
Paslėpti dujotiekiai namų sienose ar žemėje yra aptinkami specialiais prietaisais: georadaru ar zonduojant dujotiekį iš vidaus specialiu prietaisu.
Nustačius neteisėtą dujų vartojimą padaryta žala apskaičiuojama vertinant, kad vartotojo dujiniai prietaisai veikė nepertraukiamai maksimalia galia per visą pažeidimo laikotarpį. Todėl priskaičiuotos sumos žalos atlyginimui kartais siekia iki 15 tūkst. eurų.