„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

EK: „Gazprom“ ir „Naftogaz“ situacija kelia nerimą dėl patikimo rusiškų dujų tranzito į Europos Sąjungą

Susidariusi padėtis tarp Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ ir Ukrainos nacionalinio energetikos holdingo „Naftogaz“ dėl dujų tiekimo iš Rusijos į Ukrainą kelia susirūpinimą ne tik dėl dujų tiekimo, bet ir galimai dėl dujų tranzito į Europos Sąjungos šalis, penktadienį išplatintame pranešime pareiškė Europos Komisija.
Dujotiekio darbuotojas
Dujotiekio darbuotojas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

EK ragina visas susijusias šalis, bendroves bei atitinkamas Ukrainos ir Rusijos ministerija kaip galima greičiau rasti problemos sprendimo būdų pagal Stokholmo arbitro teismo nutartis.

„Ukrainos valdžia Komisiją informavo dėl jos nuogąstavimo, susijusio su galima nepaprastąja padėtimi Ukrainos dujų perdavimo sistemoje. Remiantis iki šiol Komisijos gauta informacija, ši problema yra paremta trimis elementais“, – nurodoma Komisijos pranešime.

„Toliau fiksuojamas mažas arba kintantis spaudimas tiekiant dujas iš Rusijos ir Ukrainos tranzitui į ES. Šis reiškinys nėra naujas, praėjusiais metais dėl jo tyrimą atliko Komisija, Europos dujų perdavimo sistemos operatorių tinklas bei „Naftogaz“ ir „Gazprom“. Tačiau esant dabartinėms aplinkybėms (žema oro temperatūra, didelė dujų paklausa vidaus rinkoje, numatomas tiesioginis importas iš Rusijos), mažas spaudimas dujų perdavimo sistemoje yra ypatingai problematiškas“, – aiškina Komisija.

Anot EK, problema yra susijusi ir su tiesioginio „Gazprom“ dujų tiekimo „Naftogaz“ stoka. „Rodos, kad „Naftogaz“ ir „Gazprom“ iki šiol nesusitarė dėl gamtinių dujų importo sąlygų, nepaisant Stokholmo arbitražo teismo sprendimo, po kurio nutrūko net tų dujų tiekimas, už kurį „Naftogaz“ iš anksto buvo sumokėjusi“, – nurodoma Komisijos pranešime.

Galiausiai EK pažymi, kad „padidinti atgalinius srautus iš ES per trumpą laiką yra šiuo metu sudėtinga dėl įtemptos situacijos neatidėliotinų atsiskaitymų rinkose (dėl visoje ES fiksuojamos žemos oro temperatūros). Taip pat techniškai sunku perskirstyti srautus dujų perdavimo sistemoje“.

Šiuo metu Komisija toliau aiškinasi faktus su Europos dujų perdavimo sistemos operatorių tinklu. „Tačiau Komisija mano, kad dabartinė situacija kelia nerimą ne tik dėl tiesioginio gamtinių dujų tiekimo į Ukrainą, bet ir galimai dėl dujų tranzito į ES“, – savo pranešime nurodo Komisija.

„Svarbu, kad abi šalys – Rusija ir Ukraina – patvirtintų savo, kaip patikimo tiekėjo ir dujų tranzito šalies pozicijas, kaip tai buvo padaryta pastaraisiais metais“, – pabrėžė ES vykdomoji institucija.

Komisija taip pat pareiškė esanti pasirengusi vadovauti trišaliam procesui, kuris anksčiau buvo efektyvus kilus nesutarimams.

Už energetiką atsakingas Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius ketina paskambinti Rusijos ir Ukrainos energetikos ministrams įvertinti situaciją ir susitarti dėl būtinų žingsnių.

Stokholmo arbitražas anksčiau šią savaitę įpareigojo Rusijos koncerną „Gazprom“ sumokėti Ukrainos nacionaliniam energetikos holdingui „Naftogaz“ 4,63 mlrd. JAV dolerių už dvišalės dujų tranzito sutarties sąlygų nesilaikymą – per mažas faktines tranzito apimtis.

Po šios nutarties, kuri yra antra Stokholmo arbitražo nagrinėjamoje „Gazprom“ ir „Naftogaz“ abipusių pretenzijų byloje, Rusijos dujų monopolininkas privalo Ukrainai sumokėti 2,56 mlrd. dolerių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs