„Reikia turbūt pasakyti labai aiškiai, kad atsinaujinančios energetikos plėtra (...) yra pigesnė negu Astravo atominės elektrinės elektra. Tai yra esminis dalykas“, – ketvirtadienį žurnalo „Valstybė“ surengtame Vilniaus energetikos forume kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Valstybės valdomo energetikos holdingo „Ignitis grupė“ generalinis direktorius Darius Maikštėnas mano, kad kritinis projektas „žaliosios“ energetikos plėtrai yra būtent sinchronizavimasis su Europa, nes jį užbaigus – po 2025 metų nutrūks prekyba su trečiosiomis šalimis.
„Nedaug kas apie tai šneka, bet reikia suprasti, kad prisijungimas ir didelė integracija į europinę sistemą visų pirma atneš tai, kad po sinchronizacijos vyks nulinė prekyba su trečiosiomis šalimis. Vadinasi, visas šitas regionas tampa labai patrauklus naujosios generacijos investicijoms, vietiniam privačiam ir valstybiniam verslui vystyti šiuos pajėgumus“, – sakė D.Maikštėnas.
Bendrovės „Global BOD Group“, valdančios saulės modulių gamintoją „SoliTek“, valdybos pirmininkas Vidmantas Janulevičius įsitikinęs, kad jau dabar „atsinaujinanti energetika yra pigesnė už atominę ir čia nėra jokių klausimų“.
D.Maikštėnas perspėjo, kad kalbant apie sinchronizavimo projektą bus daug bandymų jį sukompromituoti, todėl labai svarbus ir visuomenės informuotumas.
D.Maikštėnas sako, kad svarbu, jog Europos Sąjunga tvirtai apsispręstų atsiriboti nuo nesaugios ar taršios elektros energijos.
„Pakeliui bus daug fake ir semi-fake news (melagingų naujienų, dezinformacijos – BNS), bandymų stabdyti procesą, jį sukompromituoti, paaiškinti alternatyvas kažkokiais mistiniais astravais. Vienas iš didžiausių mitų šitoje temoje, kad Astravo branduolinė elektra yra pigesnė arba suteiks Baltijos šalims kažkokios pigios energijos potencialą, iš tikrųjų yra truputį atvirkščiai“, – sakė D.Maikštėnas.
Ž.Vaičiūnas teigė, kad būtina skleisti žinią apie Lietuvos galimybes „žaliojoje“ energetikoje.
„Bandymų propagandinių veiksmų visuomet (...) Tie žaidimai bus žaidžiami, bet mes turime siųsti aiškų signalą, kad mūsų rinka po 2025 metų bus Europos Sąjungos rinka. Šitoje vietoje tinklų prasme nei prekybai, nei sisteminėms paslaugoms mes nematome poreikio. Tai reiškia, kad yra didžiulė paskata vystyti atsinaujinančią energetiką“, – kalbėjo ministras.
D.Maikštėnas sako, kad svarbu, jog Europos Sąjunga tvirtai apsispręstų atsiriboti nuo nesaugios ar taršios elektros energijos.
„Neslėpsiu, „Eesti Energia“ kartu su „Ignitis grupe“ rašė raštą Europos komisarui ta tema ir gavome patikinimus, kad taip, Europos Komisijos ir ateinančios Europos Komisijos adžendoje (darbotvarkėje – BNS) bus įtvirtinti tą vadinamą neutralumą viduje, apsaugoti vidaus rinkas. Nes tik apsaugoję vidaus rinkas nuo nesaugios branduolinės ir taršios elektros energijos, galime išvystyti tvarią aplinką atsinaujinančiai gamybai“, – sakė jis.
„Ignitis grupės“ vadovas teigė, kad naujosios energetikos investicijos vyks ne tik Baltijos šalyse ar Lietuvoje, bet pasauliniu mastu ir tai yra „didžioji galimybė Lietuvos eksportui“.
„Technologijos sudėtingėja, tu negali pristatyti visko, bet tu gali labai efektyviai įsilieti į didesnių žaidėjų vykdomų projektų grandines ir tada eksportuoti į labai dideles rinkas“, – sakė D.Maikštėnas.
„Ignitis grupė“ spalį pristatė nutolusių saulės jėgainių platformą, o su 60 MW galios vėjo parko projektu Mažeikiuose numato dalyvauti Lietuvos technologiškai neutraliame atsinaujinančios energetikos aukcione.
Lietuva kritikuoja Astravo atominės elektrinės projektą kaip nesaugų ir planuoja neįsileisti šios jėgainės elektros. Minskas atmeta priekaištus.