ES Bendrasis Teismas panaikino EK sprendimą dėl valstybės pagalbos suderinimo SGD terminalui

Europos Sąjungos Bendrasis Teismas 2021 m. rugsėjo 8 d. sprendimu iš dalies patenkino AB „Achema“ ir UAB „Achema Gas Trade“ skundą dėl Lietuvoje nuo 2016 m. taikomos valstybės pagalbos SGD terminalo išlaikymui, pripažindamas Europos Komisijos sprendimą ją suderinti neteisėtu, rašoma „Achemos grupės“ pranešime žiniasklaidai.
Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas
Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Europos Sąjungos Bendrasis Teismas pripažino neteisėtu Europos Komisijos 2018 m. spalio 31 d. sprendimą dalyje dėl suteiktos valstybės pagalbos SGD terminalui 2016 – 2019 m. laikotarpiui. Teismas konstatavo, kad Europos Komisijos neišsamus, nepakankamas ir nenuoseklus tyrimas dėl „Litgas“ (dabartinis „Ignitis“ nugaravimo ir balansavimo išlaidų kompensavimo patvirtinta abejones, kurias Europos Komisija privalėjo patikrinti, tačiau to nepadarė.

Ginčas kilo po to, kai 2015 m. Lietuvos institucijos nusprendė pakeisti taikytos valstybės pagalbos mechanizmą SGD terminalo išlaikymui, siekiant užtikrinti, kad terminalas visa laiką išliktų veikiantis.

Priimti sprendimai lėmė valstybės pagalbos teikimą UAB „Litgas“ (dabar UAB „Ignitis“) tam, kad pastaroji tarptautinėse rinkose įsigytų minimalųjį būtinąjį SGD kiekį, kuris SGD terminale būtų išdujinamas ir perparduodamas dujų tiekėjams Lietuvoje. UAB „Litgas“ buvo kompensuojamas šių paslaugų teikimas, o šią kompensaciją mokėjo gamtinių dujų naudotojai, kurių didžiausias yra AB „Achema“.

Derinant valstybės pagalbą su Europos Komisija buvo iškilę klausimai dėl ko Europos Komisija nurodė atlikti pakeitimus taikomoje valstybės pagalbos schemoje. Nors Komisijos nurodyti pakeitimai vėliau ir buvo atlikti, tačiau Europos Komisijai priimant galutinį sprendimą nebuvo išvengta ES teisės aktų pažeidimų.

Šis Europos Sąjungos Bendrojo Teismo sprendimas rodo, kad valstybė ir Europos Komisija derindama valstybės pagalbos schemą ne visada vadovaujasi ES teisės aktų reikalavimais, o dėl to nukenčiantys asmenys turi ilgai bylinėtis, kad būtų įrodyta tiesa ir padaryti pažeidimai.

Tą rodo ne tik šis sprendimas, tačiau ir šių metų balandį priimtas ankstesnis Bendrojo Teismo sprendimas, kuriuo buvo tenkintas „Achemos“ skundas dėl Lietuvoje taikytos VIAP schemos“, – teigė advokatas Gintaras Balčiūnas, UAB koncerno „Achemos grupė“ valdybos pirmininkės pavaduotojas.

Europos Sąjungos Bendrajam Teismui panaikinus Europos Komisijos 2018 m. sprendimą, dėl Lietuvoje 2016 m. – 2019 m. taikytos SGD terminalo išlaikymo schemos, suteikta 78,6 mln. Eur vertės valstybės pagalba yra nesuderinama su ES vidaus rinka ir yra neteisėta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais