ES embargas rusiškai naftai greičiausiai nepaveiks OPEC+ sprendimų – analitikai

Saudo Arabija, Rusija ir jų sąjungininkės greičiausiai nuspręs toliau laikytis savo politikos dėl laipsniško naftos gavybos didinimo, kai susitiks ketvirtadienį, ES susitarimo dėl embargo rusiškai naftai fone.
Naftos gavyba
Naftos gavyba / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

ES lyderiai pirmadienį susitarė uždrausti daugiau nei du trečdalius Rusijos naftos importo, taip sugriežtindami šaliai taikomus ekonominius ribojimus dėl jos invazijos į kaimyninę Ukrainą.

Karas Ukrainoje dar labiau išaugino ir taip dideles naftos kainos, kurios šiais metais jau pasiekė rekordinį lygį, tuo metu dvidešimt trys OPEC+ narės yra spaudžiamos labiau atsukti kranus ir palengvinti padėtį rinkoje.

Etaloninės „Brent“ naftos kaina pasiekė aukščiausią lygį per du mėnesius, viršydama 124 JAV dolerių už barelį ribą, tuo metu JAV WTI naftos kaina perkopė 119 JAV dolerių už barelį.

Tačiau analitikai mano, kad OPEC+ laikysis savo strategijos tik nežymiai padidinti gavybos apimtis, kai ketvirtadienį vaizdo ryšio priemonėmis surengs kasmėnesinę konferenciją, OPEC karteliui ir jo sąjungininkėms ir toliau liekant vieningiems su Maskva.

„Kadangi Rusija yra viena iš dviejų svarbiausių aljanso narių (kartu su Saudo Arabija), bet koks sprendimas didinti gamybą tampa labai politinis“, – naujienų agentūrai AFP teigė finansų maklerio bendrovės OANDA analitikas Craigas Erlamas.

„Todėl, kad [Rusija] dėl sankcijų negali parduoti to, ką jau turi pagaminusi, ir galbūt net todėl, kad ji nori, jog kainos būtų nepatogiai aukštos ir kad galėtų išlaikyti spaudimą šalims, kurias ji laiko „nedraugiškomis“, – pažymėjo analitikas.

Trylika Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC), kuriai pirmininkauja Saudo Arabija, narių ir dešimt jų sąjungininkių, vadovaujamų Rusijos, 2020 metais drastiškai sumažino naftos gavybą, kai prasidėjus koronaviruso pandemijai susitraukė paklausa.

Nuo praėjusių metų OPEC+ tik nežymiai didina produkciją – maždaug po 400 tūkst. barelių per dieną kiekvieną mėnesį, nereaguodama į didžiausių vartotojų, įskaitant JAV, spaudimą didinti tempus.

„Swissquote Bank“ analitikė Ipek Ozkardeskaya mano, kad ketvirtadienio susitikimas „regis, bus tik formalumas“.

„Mažai vilties, kad OPEC šalys paskelbs naujienų, kurios palengvintų padėtį rinkoje“, – teigė analitikė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis