Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES energetikos ministrai antradienį tarėsi, kaip stabdyti kylančias dujų kainas

Europos Sąjungos (ES) valstybių narių energetikos ministrai antradienį surengė neeilinį posėdį, kuriame ieškojo sprendimų, kaip stabdyti kylančias dujų kainas, vienuolikai šalių, įskaitant Vokietiją, priešinantis Prancūzijos ir Ispanijos pasiūlymams dėl didelės apimties rinkos reformų.
Kylančios dujų kainos
Kylančios dujų kainos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Praėjusią savaitę tuo pačiu klausimu įvyko ES viršūnių susitikimas, o kitą savaitę Didžiojoje Britanijoje įvyks itin svarbi aplinkosaugos konferencija COP26.

Pastaruoju metu visame pasaulyje sparčiai didėja energijos kainos, kai daugelio šalių ekonomika įgauna pagreitį po COVID-19 pandemijos sukeltos krizės.

Europoje, kuri yra labai priklausoma nuo importuojamų dujų ir naftos, didmeninės energijos kainos smarkiai šoktelėjo, daugiausia dėl sparčiai didėjančių kainų trumpalaikėse „spot“ rinkose.

Europos Komisija parengė priemonių rinkinį, skirtą kainų mažinimui artimiausioje ateityje, daugiausia skatindama valstybes nares mažinti mokesčius ir rinkliavas, kurios paprastai sudaro apie trečdalį sąskaitų už energiją.

Visgi Ispanija siekia įtikinti kita valstybes nares paremti jos planą, numatantį, jog ES šalys kartu pirktų dujas, kaip kad blokas pirko vakcinas nuo COVID-19.

Ispaniją palaikė Prancūzija, siekianti pertvarkyti ES energijos rinką, kad dujos taptų mažiau svarbiu komponentu nustatant kainas. Toks principas atitiktų Prancūzijos vidaus energijos šaltinių derinį, nes šalis daugiau nei 70 proc. energijos gauna iš branduolinės energijos.

Devynios šalys, įskaitant Austriją, Daniją, Suomiją, Vokietiją, Airiją ir Nyderlandus, bendrame pareiškime, paskelbtame prieš pat antradienio susitikimą, nurodė, kad nepritaria esminiams ES rinkos pokyčiams.

„Dujų ir elektros vidaus rinka buvo kuriama kartu ir palaipsniui pastaruosius dešimtmečius. Konkurencingos rinkos prisideda prie naujovių, tiekimo saugumo, todėl yra pagrindinis elementas, palengvinantis perėjimą“ prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių technologijų, ko siekia ES, pažymėjo šios šalys.

Liuksemburgas – viena iš pareiškimą pasirašiusiųjų šalių – pareiškė, kad Švedija ir Belgija taip pat prisijungė, todėl bendras pritariančiųjų skaičius padidėjo iki 11.

„Ispanijos vyriausybė per daug žada sakydama, kad bendri energijos pirkimai išspręs krizę. Krizę išspręs investicijos į efektyvumą“, – žurnalistams kalbėjo Liuksemburgo energetikos ministras Claude'as Turmesas.

Ispanijos energetikos ministrė Sara Aagesen Munoz paprieštaravo, kad energijos kainų šuolis – tai „nepaprasta ir neatidėliotina padėtis, dėl kurios reikia imtis skubių veiksmų“.

„Mūsų pasiūlymas yra visiškai aiškus ir tvirtas“, – pareiškė ji ir pridūrė, kad planuoja paveikti savo kolegas „faktais“.

„Energetinis perėjimas, ekologinis perėjimas ir dekarbonizacija, kurių ES įsipareigojo siekti, yra įmanomi tik tuo atveju, jei vartotojai ir pramonės atstovai suvoks šio perėjimo naudą“, – pareiškė ispanė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais