Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

ES energetikos ministrai ieško kompromiso dėl dujų kainų „lubų“

Briuselyje antradienį susitinkantys Europos Sąjungos (ES) ministrai stengiasi išspręsti dėl siūlomų gamtinių dujų kainų „lubų“ tebevyraujančius nesutarimus, trukdančius įgyvendinti kitas priemones, kuriomis siekiama sušvelninti energijos krizės Europoje poveikį.
Europos Sąjungos vėliava
Europos Sąjungos vėliava / 123RF.com nuotr.

Į šaltąjį žiemos sezoną Europos žemynas įžengė turėdamas mažiau energijos tiekimo galimybių, nes Rusija yra sumažinusi dujų tiekimą, keršydama už sankcijas, kurias Europos Sąjunga paskelbė Maskvai dėl jos karo Ukrainoje.

Nors ir mažesnės negu metų viduryje, dujų kainos vis vien yra didelės, tad Europoje neslūgsta nerimas, jog namų ūkiams ir įmonėms gali tekti susidurti su elektros tiekimo sutrikimais arba didžiulėmis sąskaitomis už energiją, jei ne šią žiemą, tai kitą.

Keli energetikos ministrai prieš prasidedant susitikimui abejojo, kad kompromisas gali būti pasiektas. Anot jų, diskusijos gali būti pratęstos kitame susitikime, kuris numatytas kitą pirmadienį.

„Į šiandienos susitikimą žiūriu kiek skeptiškai, nes pastarosiomis dienomis buvo per mažai aktyvumo“, – sakė Austrijos energetikos ministrė Leonore Gewessler.

Anot jos, susitarimas dėl dviejų kitų priemonių – bendro dujų pirkimo ir paspartintų leidimų atsinaujinančiųjų išteklių energijos projektams išdavimo procedūrų – galėtų būti pasiektas, bet šiuos klausimus „laiko įkaitais“ šalys, siekiančios užsitikrinti dujų kainų „lubas“.

Kelios ES šalys, įskaitant Prancūziją, Lenkiją ir Ispaniją, nori, kad būtų nustatyta mažesnė už pasiūlytąją Europos Komisijos dujų kainų viršutinė riba. Jos taip pat siekia, kad šioms kainų „luboms“ būtų taikoma mažiau sąlygų.

Europos Komisija yra pasiūliusi 275 eurų už megavatvalandę (MWh) dujų kainų viršutinę ribą.

Tačiau šios „lubos“ būtų aktyvuotos tik tuo atveju, jeigu kaina bent dvi savaites viršytų tą lygį, o suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) kaina tuo pat dviejų savaičių laikotarpiu 10 dienų viršytų 58 eurus.

Kai kurios ES šalys, įskaitant Vokietiją, Nyderlandus ir Austriją, pernelyg nelanksčias kainų „lubas“ laiko grėsme tiekimui, nes tokia kainų riba tiekėjus gali paskatinti dujas tiekti pelningesnėms Azijos rinkoms, o ne Europai.

„Laikas konsultacijoms baigėsi“, – pareiškė Italijos Europos reikalų ministras Raffaele Fitto.

„Europos piliečiai kankinasi, Europos įmonės užsidaro... Visi mes privalome vykdyti savo pareigas ir nedelsdami susitarti dėl rinkos koregavimo mechanizmo bei energetinio solidarumo.“

Susitikimui pirmininkaujantis Čekijos pramonės ministras Jozefas Sikela pareiškė suprantąs abiejų stovyklų nuogąstavimus, bet pabrėžė tikįs, kad svarstomas pasiūlymas yra „įgyvendintinas“.

„Europos piliečiai ir įmonės, jie iš mūsų tikisi, kad mes rasime aiškų sprendimą“, – pareiškė ministras, kurio šalis šį pusmetį pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais