Pagal vieną iš svarstomų variantų Europos bendrovės pirktų dujas iš Azerbaidžano ir pumpuotų jas į vamzdynus, einančius per Ukrainą į Europą.
Ši idėja „įgauna pagreitį“, nes Kyjivas yra suinteresuotas tokiu sprendimu, pažymi „Bloomberg“ pašnekovai. 2021 m. pajamos iš dujų tranzito Ukrainai atnešė apie 1 mlrd. JAV dolerių, o tai reikšminga nuo karo kenčiančiai Ukrainos ekonomikai.
Tačiau ES nerimauja, kad atsisakius rusiškų dujų tranzito Ukrainos dujų transportavimo sistema taps Rusijos kariniu taikiniu ir greitai sunyks. Tokiu atveju tranzito atkūrimas brangiai kainuotų.
Nors derybos dar tik pradiniame etape, tikimasi, kad sprendimas bus priimtas iki metų pabaigos, teigia „Bloomberg“ šaltiniai. Be to, kai kurių iš jų teigimu, šio klausimo svarstyme dalyvauja ir Vokietijos energetikos milžinė „Uniper“.
Ukrainos „Naftogaz“ „daro viską“, kad rastų sprendimą, kuriuo remiantis Ukrainos dujų transportavimo sistema ir toliau veiktų, sakė bendrovės vadovas Aleksejus Černyšovas.
„Yra du veiksniai, kurių visada turime nepamiršti. Pirma, Ukraina turi neįtikėtiną dujų tranzito ir saugojimo infrastruktūrą, kuria reikėtų naudotis, ir Ukraina yra linkusi naudotis šia infrastruktūra, nes ji duoda daug naudos“, – sakė jis.
Tuo pat metu A.Černyšovas atmetė bet kokį planą, kuris apimtų bendradarbiavimą su Rusijos „Gazprom“, rašo „The Moscow Times“.
Rusijos „Gazprom“ ir Ukrainos „Naftogaz“ pasirašė penkerių metų sutartį dėl dujų tranzito į Europą 2019 m.
Sprogus „Nord Stream“ ir sustabdžius dujų pumpavimą dujotiekiu Jamalas-Europa, tranzito linija per Ukrainą liko vienintelis dujų tiekimo iš Rusijos į Vidurio Europą maršrutas.
Rusija ir toliau tiekia Europos šalims apie 15 mlrd. kubinių metrų dujų per metus, daugiausia Austrijai ir Slovakijai, pažymi „Bloomberg“.
„Naftogaz“ atsisakė pratęsti sutartį su „Gazprom“, todėl nuo 2025 m. sausio 1 d. Ukrainos teritorija taps neprieinama rusiškoms dujoms pumpuoti.
Rusija ir toliau tiekia Europos šalims apie 15 mlrd. kubinių metrų dujų per metus. Daugiausia dujų tiekiama Austrijai ir Slovakijai, pažymi „Bloomberg“. Europa taip pat importuoja rusiškas suskystintas gamtines dujas (SGD) jūra. Tuo pat metu ES paskelbė planus iki 2027 m. visiškai atsisakyti rusiškų dujų, nurodo „The Moscow Times“.