ES planuoja nustatyti minimalaus dujų saugyklų užpildymo reikalavimus

ES trečiadienį pateikė pasiūlymą, numatantį, kad gamtinių dujų saugyklos iki kitos žiemos turi būti užpildytos mažiausiai 80 proc. sparčiai didėjančių energijos kainų fone, kurias dar labiau paskatino Rusijos sukeltas karas Ukrainoje.
Dujos
Dujos / 123RF.com nuotr.

Priemonė yra viena iš kelių, kurias 27 valstybių blokas svarsto atsižvelgdamas į tai, kad infliacija ir prognozuojamas mažesnis ekonomikos augimas po karo stabdo spartesnį atsigavimą po COVID-19 pandemijos.

Pasiūlymas yra ypač svarbus, nes Rusija importuoja beveik trečdalį ES reikalingų gamtinių dujų. Nors ES sankcijos kol kas nėra taikomos Rusijos energijos sektoriui, visuomenės ir politinis spaudimas dėl sankcijų Rusijos iškastinio kuro eksportui auga.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį paskelbė, kad Maskva už dujų tiekimą priims mokėjimus iš „priešiškų šalių“ tik rubliais – šis žingsnis gali įnešti dar daugiau sumaišties į energetikos rinkas.

„Pasaulinės ir Europos energijos rinkos išgyvena neramius laikus, ypač nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios. Europa turi imtis skubių veiksmų, kad užtikrintų energijos tiekimą kitą žiemą ir sumažintų spaudimą dėl didelių sąskaitų už energiją mūsų piliečiams ir įmonėms“, – sakoma ES energetikos komisarės Kadri Simson pranešime.

„Šiandien pateikti pasiūlymai yra dar vienas žingsnis į priekį mūsų intensyviame darbe šioje srityje“, – pridūrė ji.

Europos Komisijos parengtuose teisės aktų pasiūlymuose numatyta, kad minimalus 80 proc. dujų saugyklų užpildymo lygis turi būti pasiektas iki šių metų lapkričio, o kitais metais jis gali būti padidintas iki 90 procentų.

Taip pat siūloma sukurti viso bloko darbo grupę, kuri vadovautų bendriems ES dujų pirkimams, bei saugojimo sertifikavimo sistemą, kuri būtų priskirta „svarbiausios infrastruktūros“ kategorijai siekiant išvengti „išorės įtakos“ iš ne ES tiekėjų, pvz. Rusijos „Gazprom“.

Pasiūlymams dar turi pritarti Europos Parlamentas ir ES valstybės narės.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad svarstomas paketas yra „labai svarbus siekiant sumažinti kainas“, nors stebėtojai pažymėjo, kad didelės energijos sąnaudos yra pasaulinis reiškinys.

Nors pasiūlymai parengti iš dalies atsakant į kai kurių valstybių narių, tokių kaip Ispanija, prašymus imtis priemonių, ES pareigūnai pripažino, kad jų veiksmų laisvė buvo ribota.

„Esmė ta, kad nėra sidabrinės kulkos“, – žurnalistams kalbėjo vienas pareigūnas, paaiškindamas, kad kompensuoti itin aukštas energijos kainas tiek mažmeninėje, tiek didmeninėje prekyboje yra didelė rizika.

„Tai gali iškraipyti prekybą vidaus rinkoje ir sukelti pavojų tiekimo saugumui“, – teigė pareigūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų