Tai taip pat yra „vienas didžiausių telkinių, per pastaruosius dvejus metus aptiktų visame pasaulyje“, pridūrė ministras.
Anot G.Lakkotrypio, išankstinis tyrimas parodė, jog telkinyje gali būti apie 140–230 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.
„ExxonMobil“ viceprezidentas Tristanas Aspray, kuris dalyvavo šiai naujienai skirtoje spaudos konferencijoje Kipro sostinėje Nikosijoje, pradinius rezultatus pavadino „padrąsinančiais“.
Jungtinių Valstijų naftos milžinei priklauso 60 proc. prie Kipro krantų esančio 10-ojo bloko akcijų, o „Qatar Petroleum“ valdo likusius 40 procentų.
Turkija taip pat tvirtina turinti teisę į energijos išteklių žvalgymą prie susiskaldžiusios salos krantų.
Ankara, kuri remia šiaurinėje salos dalyje įsikūrusią separatistinę kvazivalstybę, tarptautines bendroves ne kartą yra įspėjusi nevykdyti žvalgymo ginčijamuose vandenyse.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas užsienio energetikos bendroves įspėjo „neperžengti ribų“, o pareigūnai pranešė, jog turkų laivai netrukus pradės gręžti savo gręžinius jūros šelfe.
Visgi Nikosija, kuri siekia tapti regioninės energetikos rinkos žaidėja, spėjo užbėgti už akių ir anksčiau sudaryti sutartis su energetikos bendrovėmis.
Teksase įsikūrusi bendrovė „Noble Energy“ 2011 metais prie Kipro krantų esančiame 12-ajame bloke aptiko pirmąjį telkinį, kuris buvo pavadintas Afroditės vardu ir kuriame, apytikriais skaičiavimais, yra apie 4,5 trln. kubinių pėdų dujų. Komercinė gavyba šiame telkinyje dar nebuvo pradėta.
Tas blokas buvo pripažintas komerciškai perspektyviu, tačiau dar nėra galutinai užbaigtas tolesnių veiksmų planas.
2015 metais Egipto atrastas didžiulis telkinys „Zohr“, esantis šalia 10-ojo bloko, pakurstė kalbas, kad tokių pat klodų gali būti ir Kipro vandenyse.
Kipras planuoja pastatyti dujų terminalą, tačiau tam, kad jis apsimokėtų, šaliai reikia rasti daugiau dujų atsargų.
Nikosija yra planavusi pastatyti gamtinių dujų skystinimo gamyklą, kuri leistų dujas laivais eksportuoti į Aziją ir Europą, tačiau iki šiol atrastų telkinių nepakanka šiam planui įgyvendinti.
Kipras ir energijos stokojantis Egiptas vertina galimybę dujas iš „Afroditės“ telkinio į Egiptą eksportuoti povandeniniu dujotiekiu. Kipras tikisi dujų ir galbūt naftos eksportą pradėti iki 2022 metų.