„Dabartinio atsiskaitymo terminas yra lapkričio 22-oji... Šiandien „Gazprom“ informavo Moldovą, kad po 48 valandų dujų tiekimas Moldovai pagal kontraktą bus sustabdytas“, – sakė jis.
Nauja penkerių metų trukmės sutartis tarp „Moldovagaz“ ir „Gazprom“ buvo pasirašyta spalio 29-osios vakare Sankt Peterburge, o Moldovos vyriausybė tuomet skelbė, jog joje įtvirtinta „Moldovagaz“ pasiūlyta kainos skaičiavimo formulė, kaina bus perskaičiuojama kas metų ketvirtį, sutarta dėl Moldovos skolos Rusijos dujų eksportuotojui skolos audito bei jo nustatytų įsiskolinimų padengimo.
Rusiškų dujų kainos Moldovai nė viena sutarties šalių neįvardijo, o „Gazprom“ pareiškė, kad sutartis sudaryta „abipusiai priimtinomis sąlygomis“.
S.Kuprijanovas sakė, kad „Gazprom“ sutartį pasirašė „praktiškai pagal Moldovos pusės sąlygas“.
Vis dėlto buvo iškelta viena sąlyga, „kad Moldova laiku atliktų vieną procentą savo mokėjimų“, teigė jis.
S.Kuprijanovas pridūrė, jog „Gazprom“ buvo „labai nusivylęs, kad Moldova neįvykdė sutartinių įsipareigojimų“.
Ankstesnei sutarčiai baigus galioti rugsėjį, „Gazprom“ sutiko ją pratęsti tik vienam mėnesiui, tačiau iki 67 proc. sumažintomis tiekimo apimtimis, bei iškėlė griežtą sąlygą naujos sutarties sudarymu – padengti šimtais milijonų JAV dolerių vertinamą „Moldovagaz“ įsiskolinimą, pagrasino tiekimą išvis nutraukti. Maža to, „Gazprom“ padidino dujų kainą Moldovai spaliui iki 790 dolerių už tūkstantį kubinių metrų, ją akivaizdžiai susiedamas su dabar rekordinėmis Europos „spot“ (neatidėliotinų sandorių) rinkoje. Tokiomis sąlygomis Moldova buvo priversta skubiai ieškoti dujų iš savo vakarinių kaimynių.
Reaguodama į tai Europos Sąjunga apkaltino Rusiją naudojant dujų eksportą kaip „geopolitinį ginklą“ prieš link Vakarų linkstančią Moldovą.
2020-aisiais „Gazprom“ į Moldovą nukreipė 3,05 mlrd. kubinių metrų dujų.
„Moldovagaz“ yra bendra įmonė, kurios dalininkai – „Gazprom“, Moldovos vyriausybė ir tarptautinės bendruomenės nepripažįstamos Padniestrės pramonės ministerija.