„Gazprom“ grasina Ukrainai priešieškiniu

Rusijos koncernas „Gazprom“, sulaukęs iš Ukrainos „Naftogaz“ ieškinio Stokholmo tarptautiniame arbitraže, pateiktų priešieškinį, – pareiškė „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris.
Aleksejus Mileris
Aleksejus Mileris / Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr.

Anot jo, „Gazprom“ pretenzijos Ukrainai „pirmiausia būtų susijusios su mokėjimais už dujas ir sutarties sąlygos „imk arba mokėk“ nepaisymo 2012 ir 2012 metais“.

A.Mileris priminė, jog Ukraina už šiemet gautas dujas skolinga 4,435 mlrd. JAV dolerių. Be to, pretenzijos Ukrainai už per mažą dujų importą užpernai ir pernai viršija atitinkamai 7 mlrd. ir 11 mlrd. dolerių.

Jei birželio 16 dienos 10 valandą nerasime savo sąskaitoje 1,951 mlrd. dolerių iš Ukrainos, dujų tiekimas bus apribotas, – pabrėžė „Gazprom“ vadovas.

„Gazprom“ vadovas Ukrainos reikalavimus derybose, tarpininkaujant Europos Sąjungai, pavadino nekonstruktyviais, keistais, absurdiškais, atviru šantažu.

„Ukrainos pozicija – tai atviras šantažas. Nuo pat pradžių nebuvo jokių konstruktyvių žingsnių, jokių kompromisų ir, panašu, jog buvo siekiama kuo labiau paaštrinti santykius. Ukraina elgiasi keistai, reikalaudama labai mažų kainų, kainų, kurios įmanomos tik Muitų sąjungoje. Be to, Ukraina reikalauja panaikinti dujų reeksporto draudimą, leisti jai užsidirbti iš pigių rusiškų dujų perpardavimo Europos Sąjungai“, – sakė A.Mileris.

„Be to, Ukrainos pozicija – dar ir absurdiška. Ukraina užginčijo Rusijos Federacijos suverenią teisę reguliuoti kainas, pasinaudojant eksporto muitų mechanizmu. Tai absurdas“, – pridūrė jis.

A.Mileris akcentavo, jog „Gazprom“ daugiau nebeatidės išankstinio apmokėjimo už dujas režimo įvedimo.

„Jei birželio 16 dienos 10 valandą nerasime savo sąskaitoje 1,951 mlrd. dolerių iš Ukrainos, dujų tiekimas bus apribotas“, – pabrėžė „Gazprom“ vadovas.

Rusija balandžio 1-ąją panaikino ekonominės krizės ir politinių neramumų krečiamai Ukrainai pirmąjį šių metų ketvirtį taikytą nuolaidą, todėl Kijevui tiekiamos dujos pabrango nuo 268,5 iki 385,5 JAV dolerio už tūkstantį kubinių metrų. Jau kitą dieną Rusija atšaukė vadinamąjį Charkovo susitarimą, kuris buvo sudarytas su vasarį nuversto Kremliaus palaikomo prezidento Viktoro Janukovyčiaus vyriausybe ir grąžino dujų eksporto muitą Ukrainai, todėl jos automatiškai pabrango iki 485,5 dolerio.

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad Rusijos siūloma 100 dolerių už tūkst. kubų nuolaida dujų kainai yra spąstai, ir reikalauja keisti 2009-ųjų sutartį, kad joje būtų tiesiogiai nurodyta dujų kaina, atitinkanti rinkos sąlygas.

Anot A.Jaceniuko, kad Ukraina rinkos dujų kainą jai laiko 268,5 dolerių už tūkstantį kubinių metrų, kurią mokėjo pirmąjį šių metų ketvirtį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų