Apie naujų sankcijų poveikį valstybinis koncernas rašo naujos obligacijų emisijos prospekte. Remiantis dokumentu, jeigu įsigalios dabartinė naujai svarstomų sankcijų Rusijai variantas, „tai gali pristabdyti arba netgi nutraukti grupės projektus“. Tarp tokių projektų – dujotiekis Baltijos jūros dugnu „Nord Stream 2“ („Šiaurės srautas“) ir „Turkiškas srautas“.
Žinant visus tuos skandalus, susijusius su Rusija ir D.Trumpu, tai JAV prezidentui bus labai sunku atmesti šį įstatymo projektą. Jis sulauks didelio spaudimo dėl to, – sakė L.Kojala.
Sankcijas, apie kurias kalbama, inicijavo grupė JAV senatorių, o birželio 15 dieną įstatymo projektui buvo pritarta Senate, Atstovų rūmai sprendimą priims po liepos 10 dienos.
D.Trumpui bus labai sunku atmesti
Įstatymo projektas suteikia teisę prezidentui paskelbti sankcijas konkretiems asmenims ar bendrovėms, investuojantiems į Rusijos dujų eksporto įrangą nuo 1 milijono JAV dolerių per vieną kartą arba 5 mln. dolerių per metus. Siūloma uždrausti tokiems projektams tiekti įrangą, paslaugas ir technologijas. Tiesa, anksčiau „Gazprom“ skelbė, kad papildomos sankcijos nepaveiks „Nord Stream 2“ projekto, tačiau dabar nuomonę pakeitė. O gal situaciją pakeis ką tik įvykęs D.Trumpo ir V.Putino susitikimas?
Politologas Linas Kojala tuo labai abejoja. „Tiesioginio poveikio sankcijoms šis susitikimas tikrai neturės. Baltieji rūmai iš esmės jau pritarė sankcijų praplėtimui, tik dabar dar beliko susitarti dėl prezidento galių jas skelbiant“, – 15min teigė jis.
L.Kojala neabejoja, kad D.Trumpas bus spaudžiamas pasirašyti naujas sankcijas Rusijai įgalinantį dokumentą. „Žinant visus tuos skandalus, susijusius su Rusija ir D.Trumpu, JAV prezidentui bus labai sunku atmesti šį įstatymo projektą. Jis sulauks didelio spaudimo dėl to“, – mano L.Kojala. Kita vertus, neaišku, ar nebus padaryta kai kurių išlygų skelbiant naujas sankcijas Rusijai, pridūrė politologas.
Beje, grupė Europos energetikos bendrovių, dalyvaujančių „Nord Stream 2“ projekte, kviečia JAV atsisakyti nuo papildomų sankcijų, rašo „Financial Times“.
Rusų ekspertų nuomonės išsiskyrė
Rusijos dienraščio „Vedomosti“ kalbintų ekspertų nuomonės išsiskyrė. „RusEnergy“ partneris Michailas Krutichinas sako, kad jeigu JAV sankcijos Rusijai bus išplėstos, tai paveiks pirmiausia bendrovę „Allseas“, kuri tiesia vamzdyną „Turkiškame sraute“. „Jei ši kompanija išeis iš projekto, vargu ar kas nors ryšis ją pakeisti“, – mano jis.
Banko „Raiffeisenbank“ analitikas Andrejus Poliščiukas mano kitaip – jei sankcijos ir atbaidys galimus investuotojus, „Gazprom“, pasak jo, turi daug išteklių baigti dujotiekio statybą savo jėgomis.
Korporacijos „Fitch Ratings“ skyriaus vadovas Dmitrijus Marinčenko taip pat įsitikinęs, kad papildomos sankcijos gali sulėtinti arba net visai sustabdyti „Nord Stream 2“ ir „Turkišką srautą“. Tiesa, jo nuomone, tai padidintų atsisakiusių kompanijų kredito reitingus.
„Dujotiekio statyba leistų padidinti dujų eksportą į Europą, tačiau kiek pati Europa pasirengusi didinti importą iš Rusijos – klausimas liekas atviras“, – sakė D.Marinčenko.