Šią savaitę priimtas sprendimas spartinti elektros rinkos liberalizavimo procesus atveriant visų likusių vartotojų duomenis tiekėjams. Iki rugpjūčio mėnesio, visi visuomeninio elektros energijos tiekėjo paslaugas gaunantys gyventojai, gaus laiškus apie pareigą pasirinkti nepriklausomą tiekėją, rašoma pranešime spaudai.
Visuomeninio elektros tiekimo monopolinių sąlygų atsisakymo projektas yra vykdomas etapais. Nuo 2022 metų sausio 1 d., per metus sunaudojantys 1000—5000 kWh elektros energijos suvartojantys vartotojai elektrą pirks ne iš visuomeninio, bet rinkos sąlygomis veikiančio nepriklausomo elektros tiekėjo. Jie patenka į šiuo metu vykstantį antrąjį etapą. Trimis etapais pereiti prie laisvos elektros energijos rinkos numatyta iki 2023-iųjų – todėl kitais metais turės pasirinkti visi likę šalies gyventojai.
Spartinamas elektros rinkos liberalizavimas
Šią savaitę priimtas sprendimas spartinti rinkos dereguliavimo procesą atveriant visų likusių vartotojų kontaktinius ir elektros energijos suvartojimo duomenis vienu metu. Tokiu būdu gyventojai, nepaisant to, į kurį liberalizavimo etapą patenka, bus asmeniškai informuoti apie savo teisę ir pareigą pasirinkti nepriklausomą tiekėją iki numatyto termino.
Ankstesnis liberalizavimo etapų vartotojų duomenų atvėrimas vienu metu šalies gyventojams taip pat suteiks daugiau laiko įvertinti skirtingų nepriklausomų tiekėjų siūlomas paslaugas – palyginti kainas bei pasiūlymų sąlygas ir taip priimti atsakingai pamatuotą sprendimą.
„Pirmojo etapo patirtys rodo, kad nereiktų laukti paskutinės minutės, nes susidūrus su gausiu tiekėją norinčių pasirinkti gyventojų antplūdžiu susidaro butelio kakliukas. Dėl kreipimųsi gausos gali būti sudėtinga užtikrinti aptarnavimo kokybę ne tik skirstomųjų tinklų operatoriaus, bet ir nepriklausomų tiekėjų klientų aptarnavimo padaliniuose. Šiam antplūdžiui yra nuosekliai ruošiamasi, tačiau anksčiau išanalizavus tiekėjų pasiūlymus ir nedelsiant, kiekvienas gyventojas gali tikėtis sklandesnio proceso, kurį anksčiau ar vėliau turėsime praeiti visi“, – sako bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atstovas ryšiams su visuomene Paulius Kalmantas.
Anot atstovo, svarbu atsiminti, kad antrojo ir trečiojo etapo vartotojų skaičius gerokai didesnis nei pirmojo. Tai – beveik 1,4 mln. vartotojų, kurių duomenis, jiems pateikiamus siūlymus bei informaciją tiekėjams teks sklandžiai suvaldyti.
Apie pokyčius gyventojai informuojami asmeniškai
Kiekvienas vartotojas apie galimybę rinktis naują tiekėją bus informuojamas asmeniškai. Sprendimas spartinti rinkos dereguliavimo procesą atveriant visų vartotojų kontaktinius ir suvartojimo duomenis vienu metu reiškia, kad jau nuo dabar iki rugpjūčio 1 d., visus buitinius vartotojus pasieks visuomeninio tiekėjo informacija apie pasibaigsiančią elektros tiekimo sutartį. Gavę laišką, vartotojai nuspręs, ar jie neprieštarauja, kad jų elektros suvartojimo ir kontaktiniai duomenys būtų perduoti tiekėjams.
Sutikus dalintis, tiekėjai galės susipažinti su pastarųjų 12 mėn. vartotojo elektros energijos naudojimo duomenimis ir parengti konkurencingą pasiūlymą. Nesutikus – tiekėjai neturės prieigos prie duomenų. Apsispręsti, ar pasidalinti savo elektros energijos naudojimo duomenimis su
elektros energijos tiekėjais, gyventojai turės visą rugpjūčio mėnesį. Apie nesutikimą galima pranešti ir vėliau, tokiu atveju kliento duomenys bus ištrinti iš tolimesnių duomenų patiekimų nepriklausomiems tiekėjams.
Kodėl verta leisti dalintis elektros energijos vartojimo informacija?
Vartotojui neprieštaraujant, kad ESO gyventojo elektros vartojimo ir kontaktinius duomenis suteiktų tiekėjams, šie vėliau galės susisiekti su gyventoju ir pateikti savo elektros tiekimo paslaugos pasiūlymus, parengtus pagal individualius kliento elektros energijos naudojimo įpročius. Šiuo atveju, nuo rugsėjo iki gruodžio mėn., elektros gyventojus pasieks tiekėjų informacija pasirinkti jų teikiamas paslaugas, galimą elektros kainą, planą ar kitus pasiūlymus. Tuo atveju, jei vartotojas nesutiktų, kad elektros vartojimo ir kontaktiniai duomenys būtų saugiai atverti kitiems tiekėjams, gyventojui teks pačiam kreiptis į norimą tiekėją, siekiant gauti pasiūlymą.
„Sutikus pasidalinti kontaktiniais duomenimis su būsimais elektros tiekėjais, kiekvieną gyventoją pasieks būtent pagal jo poreikius pritaikytas ir jam asmeniškai skirtas galimo elektros tiekėjo pasiūlymas. Tokiu atveju, gyventojus jau nuo rugsėjo mėnesio pasiektų pasiūlymai ir beliktų juos įvertinti ir pasirinkti savo naują, nepriklausomą, elektros energijos tiekėją“, – teigia P. Kalmantas.
Rinktis galima nelaukus pasiūlymų
Pasirinkti nepriklausomą tiekėją jau dabar gali visi šalies gyventojai. Tai padaryti galima nelaukus priskirto termino ir pasiūlymų iš tiekėjų po suplanuoto duomenų atvėrimo. Pastebima, kad nepaisant vasaros atostogų, vis didėjanti dalis šių gyventojų nedelsia ir priima sprendimą ir pasirašo sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju nelaukę žiemos. Rekomenduojama, įvertinus siūlomas sąlygas, išsirinkti labiausiai tinkančią įmonę, o pasirinkti tiekėją išties paprasta – pasirašius sutartį tolimesniais procesais pasirūpins nepriklausomas tiekėjas.
Išsami projekto informacija pateikiama svetainėje Pasirinkitetiekeja.lt.