2018 10 26 /17:02

Gyventojams elektros kaina kitąmet auga apie 15 proc.

Elektrą buitiniams vartotojams tiekiančios bendrovės „Lietuvos energijos tiekimas“ (LET) visuomeninės kainos viršutinė riba kitąmet auga vidutiniškai apie 15 procentų.
ESO skaitiklių tikrinimas
ESO skaitiklių tikrinimas / ESO nuotr.

Kainų komisija penktadienį nusprendė, kad kainos viršutinė riba buitiniams vartotojams, perkantiems elektrą iš žemosios įtampos tinklų, kitais metais didės 14,9 proc. iki 10,317 centro už kilovatvalandę (be PVM), o iš vidutinės įtampos tinklų – 15,5 proc. iki 7,76 cento, pranešė LET.

Viršutinės ribos lemia galutines elektros kainas buitiniams vartotojams.

„Lietuvos energijos tiekimo“ generalinis direktorius Mantas Mikalajūnas teigia, kad galutinėms kainoms esminę įtaką daro elektros kainų pokyčiai biržoje, kurie priklauso nuo globalių tendencijų.

„Šiemet kainos augimą elektros biržoje lėmė įvairios tarpusavyje nesusijusios priežastys. Pavyzdžiui, dėl sausų orų sumažėjo hidroelektrinių gamyba Skandinavijoje, jungties su Švedija „NordBalt“ remontas sumažino pigesnės elektros importą į Lietuvą“, – pranešime teigia LET vadovas M. Mikalajūnas.

Pasak jo, kainoms įtakos darė ir branduolinių jėgainių remontas Skandinavijoje, rinkoje išaugusios gamtinių dujų kainos bei net keletą kartų pabrangę apyvartiniai taršos leidimai.

Galutines kainas vartotojams „Lietuvos energijos tiekimas“ turėtų pateikti Kainų komisijai iki lapkričio 15 dienos. Komisija jas patikrins ir paskelbs iki lapkričio pabaigos.

LET nuo spalio 1 dienos perėmė visuomeninį elektros tiekimą iš bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

VIAP biudžetas kitiems metams mažėja beveik trečdaliu

Visi Lietuvos vartotojai kitais metais maždaug trečdaliu mažesne suma parems žaliąją energetiką ir kai kurias energetikos paslaugas.

Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) biudžetas 2019 metais mažėja 31,5 proc. iki 99,576 mln. eurų. Šiemet jis siekė 145,271 mln. eurų.

Kainų komisija penktadienį patvirtino VIAP biudžetą ir mažesnę kainą kitiems metams.

„VIAP lėšų poreikis iš esmės mažėja dėl išaugusios elektros rinkos kainos, kuri mažina VIAP lėšų poreikį atsinaujinančių išteklių gamybai finansuoti, taip pat nenumatytas finansavimas elektros sistemos rezervų užtikrinimui“, – praneša komisija.

Atsižvelgiant įšią savaitę patvirtintą naujos redakcijos VIAP kainos nustatymo metodiką, nustatomas ne tik lėšų poreikis kiekvienai VIAP paslaugai, bet ir kiekvienos jų kaina.

Komisija VIAP kainą diferencijuoja: gamintojams, gaminantiems elektrą ir ją vartojantiems savo reikmėms, – ji mažėja 30,8 proc. iki 0,903 cento už kilovatvalandę (be PVM, šių metų kaina – 1,304cento), bei visiems likusiems vartotojams – ji mažėja 33,1 proc. iki 0,903 cento (1,350 cento).

2019 metais VIAP lėšos skiriamos remti ir skatinti vietinę gamybą iš atsinaujinančių energetikos išteklių, taip pat kompensuoti elektrinių, naudojančių atsinaujinančius energijos išteklius, prijungimą prie elektros tinklų.

VIAP kaina yra viena iš sudedamųjų galutinio elektros tarifo buitiniams vartotojams dalių.Galutinius tarifus komisija patvirtins iki lapkričio pabaigos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos