„Tai, ką stebime šiais metais, kad ir kokie atrodytų įspūdingi tie kainų kilimai, bet tai yra išlaidų didėjimas į maždaug 2019–2020 metų šildymo sezono lygį. O pajamos per tą laiką, drįstu priminti, padidėjo tikrai ne vienu, ne dviem ir ne penkiais procentais“, – Seime kalbėjo ji.
PLAČIAU SKAITYKITE: Prezidento patarėjas: brangus Vilniaus šildymas yra uždelstų investicijų problema.
I.Šimonytės teigimu, Vyriausybė vertina šildymo kainų kilimo pasekmes.
„Matome, kad bus daugiau žmonių, kuriems reikės kompensacijų apsimokėti šildymo sąskaitas ir kitas komunalines sąskaitas. Žinoma, kad tą vertinsime ir biudžete tas atsispindės“, – sakė ji.
Tačiau premjerė atkreipė dėmesį, kad tokių žmonių, kuriems reikės pagalbos iš valstybės, pagal Vyriausybės prognozes, bus mažiau negu buvo 2019–2020 metų šildymo sezone.
„Čia, matyt, įvykęs atvirkštinis fenomenas, kai žmonės labai ilgai atsimena pajamų sumažėjimą ir trumpai atsimena pajamų padidėjimą. Su kainomis tas fenomenas veikia atvirkščiai. Bet, pagal visą ilgametę dinamiką, praėjusiais metais dėl pasaulio ekonominės situacijos, naftos kainos buvo neįprastai žemame lygyje. Kadangi šiais metais globali ekonomika atsigavo, naftos kainų augimas yra, deja, labai spartus. Ir iš paskos kyla ir kitų žaliavų kainos.
Kaip Vyriausybė galėtų tai amortizuoti? Visi pajamų straipsniai, kurie numatyti biudžetuose, jie tikrai augs ateinančiais metais. Ekonominės prognozės sako, kad augs ir darbo užmokesčio fondas privačiame sektoriuje, nes nėra priežasčių, kad taip nebūtų. Na, o tiems žmonėms, kuriems bus finansinių problemų šildymo sąskaitas apsimokėti, žinoma, bus suteikta finansinė parama“, – antradienį Seime kalbėjo I.Šimonytė.
15min primena, kad prie žemų šildymo kainų pripratę gyventojai šį sezoną greičiausiai turės plačiau praverti pinigines – brangstant žaliavoms, šildymo kainos Lietuvoje bus vidutiniškai bent ketvirtadaliu aukštesnės, o Vilniuje brangs daugiau nei 60 proc.
Iki šildymo sezono, kuris šalyje įprastai prasideda spalio viduryje, likus mažiau nei mėnesiui, kai kurie ekspertai prognozuoja ir dar didesnius įkainius – biokuro ir dujų kainos vis dar kyla, o šiandien biokuro atsargomis žiemai apsirūpinta tik apie 10–15 proc.
Blogiausia padėtis greičiausiai bus Vilniuje, kuris didžiąja dalimi prie biokuro pereiti taip ir nespėjo. Rugpjūtį Vyriausybei pristatytomis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) prognozėmis, vilniečiai šią žiemą už šilumą gali tikėtis mokėti beveik 50 proc. daugiau nei pernai.
Tačiau realus įkainis gali būti ir dar didesnis, kadangi kuro žaliavos – tiek dujų, tiek biokuro – kaina vis auga. Sostinei šilumą tiekiančios įmonės „Vilniaus šilumos tinklai“ atstovai šiandien prognozuoja, kad šiluma gyventojams pabrangs apie 60 proc.
PLAČIAU SKAITYKITE: Katino dienos baigėsi: šildymo sezonas paplonins kišenes visiems, bet ypač – vilniečiams.