„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 07 10 /17:28

IEA: naftos gavyba ima atsigauti

Naftos gavyba praėjusį mėnesį pasiekė žemiausią lygį per devynerius metus, nes gamintojos sureagavo į koronaviruso krizės sukeltą paklausos nuosmukį, penktadienį pranešė Tarptautinė energetikos agentūra (IEA), tačiau dabar naftos gavyba ima atsigauti. Be to, organizacija išreiškė nerimą dėl pastaruoju metu augančio naujų COVID-19 atvejų skaičiaus įtakos naftos paklausai.
Naftos gavyba
Naftos gavyba / 123rf.com nuotr.
Temos: 1 Nafta

Nors Paryžiuje įsikūrusi agentūra perspėjo, kad koronavirusinės infekcijos atvejų skaičiaus didėjimas kai kuriose pasaulio dalyse padidino prognozių neapibrėžtumą, organizacija mano, kad rinkoje vyksta pokyčiai.

„Birželio mėnesį naftos gavyba sumažėjo iki žemiausio lygio per devynerius metus“, nes Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) kartelis ir jo sąjungininkės sumažino gavybą, o JAV ir kitos gamintojos sureagavo į nedidėjančias žemas kainas ir sumažino gavybos apimtis.

„Visgi nuo liepos mėnesio naftos gavyba turėtų pradėti augti, nes gamintojos reaguoja į paklausos atsigavimo požymius švelnėjant ribojančiosioms priemonėms“, – teigė IEA savo reguliarioje mėnesinėje ataskaitoje apie naftos rinkas.

„Ateities sandorių rinkos tikisi, kad naftos rinka pereis nuo didelio pertekliaus pirmąjį šių metų pusmetį iki deficito antroje pusėje“, – pridūrė organizacija.

Nafta toliau pinga

Rugsėjo mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje „ICE Futures“ penktadienį popiet siekė 41,66 JAV dolerio už barelį ir buvo 0,69 JAV dolerio (1,63 proc.) mažesnė nei ankstesnės prekybos sesijos uždarymo metu.

Tuo tarpu rugpjūčio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) sumenko 0,76 JAV dolerio (1,92 proc.) iki 38,86 JAV dolerio už barelį.

Remiantis savaitės rezultatais, „Brent“ nafta gali atpigti maždaug 3 proc., WTI – 4 proc., pažymi „Trading Economics“.

IEA vertinimu, antrąjį ketvirtį pasaulinis naftos poreikis sumažėjo 16,4 mln. barelių per parą. Prognozuojama, kad trečiąjį ketvirtį paklausa bus 6,5 mln. barelių per parą mažesnė nei tuo pačiu laiku praėjusiais metais ir 630 tūkst. barelių per parą mažesnė, nei prognozuota praėjusį mėnesį.

Visų pirma IEA sumažino lūkesčius dėl paklausos Jungtinėse Valstijose, kadangi čia pastaruoju metu padaugėjo COVID-19 užkrato atvejų, o kelios valstijos nusprendė sustabdyti ar atšaukti karantino priemonių švelninimą.

Panašios prognozių korekcijos galioja Brazilijai, Rusijai, Saudo Arabijai ir kitoms šalims.

Tuo pat metu IEA pažymi, kad „padaugėjus COVID-19 užkrato atvejų ir įvedus dalinius apribojimus, prognozėje atsiranda daugiau neapibrėžtumo“.

IEA prognozuoja, kad pasaulinė naftos paklausa šiais metais sieks vidutiniškai 92,1 mln. barelių per parą – tai reiškia, bus 7,9 mln. barelių per parą mažesnė nei 2019 metais.

O kitais metais paklausa turėtų padidėti 5,3 mln. barelių per parą iki 97,4 mln. barelių per parą.

Be to, IEA pranešė, kad birželį OPEC+ šalių susitarimas sumažinti naftos gavybą buvo įvykdytas 108 procentais.

Šių metų pradžioje įvairiose pasaulio šalyse įvestos karantino priemonės sukėlė precedento neturintį naftos paklausos kritimą, nes buvo apribotos kelionės, o daugelis gamyklų sulėtino gamybą arba ją sustabdė.

IEA vertinimu, antrąjį ketvirtį pasaulinis naftos poreikis sumažėjo 16,4 mln. barelių per parą.

Valstybėms ėmus švelninti šias priemones, paklausa atsigavo, o IEA atkreipia dėmesį į stiprų paklausos atsigavimą Kinijoje ir Indijoje gegužės mėnesį.

Kadangi antrojo ketvirčio paklausos kritimas buvo šiek tiek mažesnis, nei buvo manoma anksčiau, IEA pakoregavo savo prognozes.

Dabar organizacija mano, kad pasaulinė naftos paklausa šiais metais sieks vidutiniškai 92,1 mln. barelių per parą – tai reiškia, bus 7,9 mln. barelių per parą mažesnė nei 2019 metais.

O kitais metais paklausa turėtų padidėti 5,3 mln. barelių per parą iki 97,4 mln. barelių per parą.

„Visgi didelis naujų COVID-19 užkrato atvejų skaičius kai kuriuose regionuose, įskaitant Šiaurės ir Lotynų Ameriką, vėl gali priversti koreguoti prognozes“, – teigė IEA.

Organizacijos nuomone, nuo rugsėjo mėnesio benzino ir dyzelino paklausos nuosmukis beveik išnyks. Nuo to laiko mažesnė degalų paklausa iš aviacijos pramonės pusės sudarys esminį bendros paklausos sumažėjimo komponentą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų