Finansų ministerijos atstovė sako, kad „Ignitis grupės“ dividendų politika susijusi su įsipareigojimais privatiems akcininkams, todėl jos dažnai keisti negalima.
„Komitetas nusprendė pasiūlyti Vyriausybei peržiūrėti esamą teisinį reguliavimą dėl valstybės valdomų įmonių dividendų ir valstybės įmonių pelno įmokų politikos, taip pat įvertinti „Ignitis grupės“ (...) įmonių įmokų politikos pokyčių tikslingumą, numatant galimybę pelną reinvestuoti į būtiną elektros perdavimo ir skirstymo infrastruktūros vystymą ir atnaujinimą“, – komiteto posėdyje trečiadienį sakė jo pirmininkas konservatorius Kazys Starkevičius.
Jis pasiūlė komiteto nariams pateikti pasiūlymus galutiniam sprendimui, kuris turėtų būti priimtas ketvirtadienį.
Komiteto pirmininko pavaduotojas socialdemokratas Gintautas Paluckas mano, kad didesnę šių įmonių dividendų dalį reikėtų investuoti į kapitalą ir infrastruktūros atnaujinimą.
„Mes turime irgi išsakyti, ar mes norime vis didesnę dalį dividendų mesti per tarifą į bendrąsias mūsų išlaidas per biudžetą, ar vis tik didesnę dalį reikėtų palikti reinvesticijoms – kapitalo prieaugiui ir infrastruktūros atnaujinimui“, – kalbėjo Seimo narys.
Tuo metu Finansų ministerijos atstovė Aušra Vičkačkienė teigė, kad „Ignitis grupės“ dividendų politikos stabilumas yra susijęs su įsipareigojimais privatiems akcininkams.
„Ignitis grupė“ yra listinguojama, tai yra įsipareigojimai ir privatiems investuotojams. Ir tas dividendų politikos išlaikymas yra svarbus elementas, kurį mes turėtume vertinti. Nes nemokėti dividendų ar dividendų politiką keisti pernelyg dažnai, tai irgi nėra tvaru grupės, viso holdingo, finansinio pajėgumo mastu“, – teigė Finansų ministerijos atstovė.
„Ignitis grupės“ įmonių investicijų ir dividendų problema iškelta po to, kai Valstybės kontrolė pareiškė, kad vartotojai grupės bendrovei „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) 2018–2021 metais permokėjo 160 mln. eurų, o didžioji šios sumos dalis bus grąžinta iki 2036 metų.
ESO vadovas Renaldas Radvila anksčiau sakė, kad įmonė per pastaruosius penkerius metu į tinklus investavo daugiau nei surinko pinigų iš skirstymo tarifo. Tuo metu Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vyriausiasis patarėjas Virgilijus Poderys sakė, kad ESO investuoti į tinklus turėtų ne tik iš tarifo, bet ir iš nuosavo kapitalo.
ESO teigimu, 2016–2021 metais bendrovė akcininkams išmokėjo 258 mln. eurų dividendų, o 93 proc. šių lėšų pateko į šalies biudžetą.
Finansų ministerija valdo 74,99 proc. „Ignitis grupės“ akcijų, smulkieji akcininkai – 25,01 proc.