„Ignitis“ užfiksavo 20 proc. 2024-ųjų ketvirčio dujų portfelio, dalis jo – Inčukalnyje

Siekdama sumažinti gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams valstybės valdomos „Ignitis grupės“ elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ teigia iš anksto užfiksavo penktadalio kitų metų pirmąjį ketvirtį buitiniams vartotojams planuojamo patiekti dujų kiekio kainą.
Kylančios dujų kainos
Gamtinės dujos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Bendrovė BNS nurodė, jog 0,2 teravatvalandės (TWh) dujų kiekiui užfiksuota 52 eurų už megavatvalandę (MWh) kaina, tuo metu dabar, „Igničio“ teigimu, vartotojų mokami tarifai su valstybės kompensacija atitinka apie 53 eurų didmeninę kainą.

„Šiuo metu atliekami veiksmai sudaro sąlygas išlaikyti dabartinius tarifus ir 2024 metų pirmąjį pusmetį, atsisakant valstybės taikomų kompensacijų. Kita vertus, likusį kiekį reikės įsigyti už rinkos kainą pristatymo metu, tad dėl vis dar nemažų kainų svyravimų rinkoje anksti prognozuoti, kiek dujos kainuos vartotojams ateinantį pusmetį“, – komentare BNS nurodo „Ignitis“

Bendrovės teigimu, dujų kaina užfiksuota finansinėmis išvestinėmis priemonėmis apdraudžiant ateities sandoriais pagal Nyderlandų TTF biržos indekso vertę įsigytą ir kitų metų pradžioje numatomą pristatyti dujų kiekį, taip pat dalį rinkoje įsigytų dujų saugant Latvijos Inčukalnio dujų saugykloje.

Iki šiol saugykloje „Ignitis“ saugodavo tik komerciniams klientams skirtas dujas. Bendrovė nenurodė įsigytų saugyklos pajėgumų ir kainos, motyvuodama tuo, kad nenorima pakenkti šiuo metu toliau vykstančiam „pajėgumų įsigijimo ir dujų pasidėjimo procesui“.

„Ignitis“ prognozuoja, kad pirmąjį kitų metų pusmetį buitiniai vartotojai suvartos apie 1,3 TWh gamtinių dujų, iš jų 1 TWh – per pirmąjį ketvirtį.

„Igničio“ siūlymui diversifikuoti 2024 metų pirmojo ketvirčio dujų buitiniams vartotojams tiekimo portfelį, jo kainą skaidant į fiksuotą bei kintamą, o dalį iš anksto įsigytų dujų papildomai saugant Latvijos saugykloje liepą pritarė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

Vis dėlto, kaip liepą teigė įmonė, 22,6 TWh siekiantys Inčukalno saugyklos pajėgumai 2023–2024 metams yra visiškai rezervuoti, todėl bendrovė papildomų pajėgumų įsigytų antrinėje rinkoje.

Be to, „Ignitis“ siūlė, kad 2024 metų pirmajam ketvirčiui reikalingos dujos ateities sandoriais būtų įsigytos dar šią vasarą.

Nepaisant rinkoje pastaruoju metu smarkiai sumažėjusių dujų kainų, Lietuvos gyventojai už jas vis dar moka didelę kainą, o Vyriausybė antrąjį pusmetį ir toliau mokės milijonines kompensacijas. Taip atsitiko, nes 71 proc. jiems skirtų dujų antrajam šių metų pusmečiui „Ignitis“ įsigijo po 125,2 euro už MWh vidutinę kainą.

„Ignitis grupės“ atstovas Artūras Ketlerius anksčiau BNS sakė, kad tokia kaina užfiksuota paskutinį 2022 metų ketvirtį, kai buvo tikėtasi sudėtingos žiemos ir dar didesnių dujų kainų.

Nyderlandų TTF prekybos taške ICE biržoje spalio ateities dujų sandorių kaina penktadienio popietę buvo 34,1 euro už MWh, tuo metu 2023–2024 metų žiemos mėnesių sandorių kainos svyravo nuo 49,3 iki 51,1 euro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų