Įsibėgėja kompensacijų už šilumos siurblius skyrimas: kokie įrenginiai atitinka kriterijus ir kodėl jais pasirūpinti svarbu

Gyventojai namų šildymui vis drąsiau renkasi šilumos siurblius – Lietuvos energetikos agentūrai (LEA) spalio pradžioje paskelbus kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms gauti, per pirmąją savaitę tuo pasinaudojo beveik 2 tūkst. namų ūkių, rašoma „Elektrum“ pranešime spaudai.
Šilumos siurblys
Šilumos siurblys / Asmeninio archyvo nuotr.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dabar, kol neprasidėjęs žiemos sezonas, yra itin tinkamas metas tiek įsirenginėti šilumos siurblius, tiek ir teikti paraiškas kompensacijoms gauti.

„Šilumos siurblys nėra toks paprastas pirkinys kaip skalbimo mašina ar indaplovė, jį renkantis reikia įvertinti tiek paties siurblio, tiek namo parametrus, pasirinkti tinkamą įrenginį ir patikimus rangovus, be to, reikia įsivertinti, kad kažkiek laiko užtruks ir valstybės kompensacijos už šilumos siurblius gavimo procesas. Todėl raginame neatidėlioti to vėlesniam laikui, taip užsitikrinant, kad šilumos siurblys bus įrengtas laiku ir efektyviai šildys patalpas“, – sako energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

Įrenginys turi atitikti būtinus kriterijus

Ekspertas tiems, kas renkasi šilumos siurblį, pataria įvertinti keletą tiek jo paties, tiek aplinkos, kurioje jis bus įrengiamas, parametrų – tik atsižvelgus į juos parinktas šilumos siurblys veiks efektyviai. Vienas tokių yra šilumos siurblio galingumas, kuris turi būti parenkamas atsižvelgiant į namo plotą, sandarumą ir šilumos nuostolius.

„Labai svarbus yra ir šilumos siurblių oras-vanduo naudingumui apskaičiuoti naudojamas koeficientas COP, parodantis pagaminamos šilumos ir tam sunaudojamos energijos santykį. Pavyzdžiui, jei šilumos siurblio oras-vanduo COP yra 3, tai sunaudojęs 1 kilovatą (kW) elektros energijos jis pagamina 3 kW šiluminės energijos. Į šį koeficientą kreipia dėmesį ir kompensacijas skirianti LEA – parama skiriama tik įsirengiant šilumos siurblius oras-vanduo, kurių COP yra didesnis nei 3“, – aiškina M.Kavaliauskas.

Ekspertas sako, kad šilumos siurblius paprasta įrengti ar integruoti į jau esamą šildymo bei karšto vandens ruošimo sistemą: paties įrenginio montavimas paprastai užtrunka 1–2 dienas, tačiau reikia nepamiršti atsižvelgti ir į tai, kad, jei šilumos siurbliu yra keičiamas dujinis ar kieto kuro katilas – tuomet laiko reikia skirti ir senosios šildymo sistemos išmontavimui.

Ar tai būtų seno šilumos siurblio, ar kito tipo kuro katilo pakeitimas, jis nėra komplikuotas, jei patalpose įrengta patikima šildymo sistema, tačiau tam, kad įrenginiai būtų ilgaamžiai ir veiktų efektyviai, juos reikia tinkamai sukonfigūruoti.

Tiesa, oras-vanduo šilumos siurbliai veikia efektyviau ir su mažesnėmis sąnaudomis, kai patalpose sumontuota grindinio šildymo sistema arba mažatemperatūriniai radiatoriai. Kai kuriais atvejais su šilumos siurbliais galima derinti ir kitas šildymo alternatyvas, tik kelių sistemų montavimas gali būti labiau komplikuotas.

Norint name įsirengti šilumos siurblį svarbu išsiaiškinti, ar yra pakankama elektros įvado galia, kadangi šilumos siurblių „kuras“ yra elektra. Pašnekovas sako pastebintis, kad kartais įvado galios nepakanka senesnės statybos namuose, sodo nameliuose, kaimo sodybose.

„Ar pakaks šilumos siurbliui elektros įvado galios, ar ją reikės didinti, atsako šilumos siurblius įrengiantys specialistai, todėl renkantis šilumos siurblį reikia nepamiršti pasikonsultuoti ir dėl to“, – teigia pašnekovas.

Kompensacijos – ir įrengtiems šilumos siurbliams

Pasak M.Kavaliausko, gyventojai vis labiau domisi šilumos siurbliais, o domėjimąsi dar labiau paskatina paskelbti kvietimai teikti paraiškas kompensacijoms gauti.

„Individualių namų gyventojai arba turintys sodybą ar sodo namą, neprijungtą prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos, yra pagrindiniai šilumos siurblių pirkėjai. Taip pat dažnai šiuos šildymo

įrenginius nutaria įsirengti tie, kas turi saulės elektrines – tokiu atveju šildymo kaštai yra dar mažesni, o šilumos siurblio atsiperkamumas greitesnis. Dauguma klientų šilumos siurblius įsirengia pasinaudodami kompensacijomis, kurios gali siekti iki 50 proc. šilumos siurblio kainos. Be to, mūsų bendrovė siūlo galimybę įsigyti šilumos siurblį išsimokėtinai, kas taip pat reikalauja mažesnių pradinių investicijų“, – kalba jis.

Pašnekovas primena, kad pagal šiuo metu paskelbtą kvietimą kompensacijoms gauti gyventojai paraiškas LEA gali teikti iki 2024 m. balandžio 5 d. Galima prašyti kompensuoti arba dar neįrengto šilumos siurblio kainos dalį, arba jau įrengto, tik svarbu, kad sąskaita faktūra būtų išrašyta arba įrenginio įsigijimo ir montavimo perdavimo-priėmimo aktas pasirašytas ne anksčiau kaip 2023 m. liepos 26 dieną.

„Paraiškas kompensacijai gauti gali teikti gyventojai, nuosavybės teise valdantys individualų vienbutį, dvibutį arba sodo namą, neprijungtą prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos. Paraiškos LEA teikiamos internetu ir pradedamos vertinti iš karto jas gavus. Vertinimas gali trukti iki 40 darbo dienų. Jei paraiška atitinka visus reikalavimus ir gyventojas gauna patvirtinimą dėl paramos gavimo bei dar nėra įsirengęs šilumos siurblio, tai padaryti jis turi per 9 mėnesius nuo patvirtinimo datos. Kadangi susidomėjimas šilumos siurbliais yra nemažas, patariame pradėti juos rinktis ir konsultuotis su specialistais dėl įrengimo kuo greičiau, kad darbus jums spėtų atlikti laiku“, – pataria M.Kavaliauskas.

LEA duomenimis, iš viso neefektyvių ir taršių šildymo įrenginių keitimui namų ūkiuose iki 2029 m. III ketvirčio planuojama paskirstyti 90,44 mln. eurų Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai