JAV įspėja „nemanipuliuoti“ dujų kainomis Europoje

Europos įstatymų leidėjų grupei pareiškus, kad už dujų kainų kilimo stovi Rusija, JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm trečiadienį įspėjo „nemanipuliuoti“ dujų kainomis Europoje.
Elektros ir dujų kaina
Elektros ir dujų kaina / 123RF.com nuotr.

„Jungtinės Valstijos yra aiškiai davusios suprasti, kad mes ir mūsų partneriai turime būti pasirengę imtis veiksmų, jeigu atsiras [rinkos] dalyvių, kurie gali manipuliuoti tiekimu siekdami naudos sau“, – pareiškė ji per nuotolinę spaudos konferenciją, surengtą jos vizito Varšuvoje metu.

„Aišku, kad visi mes norime atsekti atvejus, kai gali būti kaip nors manipuliuojama dujų kainomis. Manipuliuoti kainomis galima, pavyzdžiui, kaupiant dujų atsargas arba neišgaunant reikiamo dujų kiekio“, – pareiškė ji reporteriams.

„Į tai žvelgiame labai rimtai ir esame vieningi su mūsų Europos sąjungininkais siekiant užtikrinti, kad jums šią žiemą būtų tiekiami tinkami dujų kiekiai už prieinamą kainą“, – pridūrė sekretorė.

Anot jos, „dujų kainų kilimas sukėlė didelių nuogąstavimų ir klausimų dėl tiekimo patikimumo ir dėl energetinio saugumo Europoje“.

Kartu Jungtinės Valstijos yra pasirengusios toliau bendradarbiauti su Europa technologijų, kurios ateityje leis diversifikuoti energijos išteklių tiekimą, srityje, pridūrė J. Granholm.

Europai gresianti energetikos krizė temdo trečiadienį vykstantį Europos Sąjungos (ES) energetikos ir transporto ministrų susitikimą, kurio dalyviai visame pasaulyje jaučiamą dabartinę padėtį vadina „kritiška“.

Europos ekonomikai atsitiesiant po COVID-19 pandemijos, energijos kainos žemyne sparčiai kyla, o gamtinių dujų atsargų lygis, artėjant žiemai, yra bauginančiai žemas.

Spaudimą bloko rinkai ir namų ūkiams dar didina ES siekis kurti tvaresnę ir mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančią ateitį laipsniškai atsisakant iškastinio kuro.

Daugiau kaip 40 europarlamentarų grupė yra parašiusi laišką, kuriame Rusijos dujų milžinę „Gazprom“ kaltina manipuliuojant dujų kainomis.

Per Ukrainą tiekiamų rusiškų dujų srauto mažėjimą jie vertina kaip Maskvos bandymą priversti Vokietiją pritarti neseniai baigto statyti dujotiekio „Nord Stream 2“ įjungimui.

„Gazprom“ tokį kaltinimą neigia.

Kol ES susiduria su sunkumais, padėtis iš bloko išstojusioje Jungtinėje Karalystėje yra kur kas prastesnė – čia didmeninės dujų kainos yra didesnės net už likusioje Europoje sparčiai kylančias kainas.

Dujų kainos kyla ir Jungtinėse Valstijose, tačiau dujų krizė šiai šaliai iš esmės negresia, nes ji išgauna dujas savo skalūnų telkiniuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis