Kaip teigia „Trafigura Group“ vadovas Jeremy Weiras, kurį cituoja agentūra „Bloomberg“, galiausiai pasaulio rinka gali netekti 2 mln. barelių Irano naftos per dieną.
Tuo tarpu kiti prekiautojai, kaip antai „Vitol“ ir „Gunvor“, spėja, kad šis kiekis sieks 1 mln. barelių per dieną, tačiau jis yra dukart didesnis negu buvo manyta anksčiau.
„Irano naftos eksportas bus gerokai sumažintas. Tai yra viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių naftos rinkoje atsirado rimtas „baimės veiksnys“, dėl kurio naftos kainos pakilo iki 85 JAV dolerių už barelį lygio“, – pareiškė agentūrai „Vitol“ vadovas Ianas Tayloras.
Londone surengtoje konferencijoje „Oil&Money“ kalbėję pirmaujančių naftos prekybos bendrovių atstovai neturėjo vieningos nuomonės apie tai, kokį lygį naftos kainos galėtų pasiekti iki metų pabaigos.
„Gunvor“ vadovas Torbjornas Tornqvistas pareiškė, kad naftos kaina iki metų pabaigos gali viršyti 100 JAV dolerių už barelį.
Tačiau „Glencore“ vadovas Alexas Beardas spėja, kad „juodasis auksas“ iki 2019 metų pradžios atpigs 5–10 JAV dolerių už barelį.
„Mes neturime problemų dėl pasiūlos, aplinkui pilna naftos. Tačiau esant dabartinėms kainoms, gali pradėti silpti paklausa“, – pažymėjo jis.
Naftos prekiautojai įsitikinę, kad Europos Sąjungos (ES) pastangos sukurti finansinį mechanizmą, kuris leistų su Iranu atsiskaityti apeinant JAV sankcijas, nepadės naftos pirkėjams.
„Nematau jokių šansų, kad Europos atsiskaitymų su Iranu mechanizmas galėtų veikti“, – pareiškė „Glencore“ vadovas.
Paklaustas, ar naftos prekiautojus kas nors galėtų paskatinti apeiti JAV sankcijas, pavyzdžiui, spartus rinkos augimas arba Teherano pasiūlyta nuolaida, „Vitol“ vadovas atsakė: „Ne, ne ir dar kartą ne.“