Prašymus kompensacijoms gauti tokią teisę turintys asmenys galės teikti bendrovei „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per savitarnos sistemą manogile.lt.
ESO pranešime spaudai teigiama, kad vienkartinėmis kompensacijomis bus atlyginti nuostoliai, kuriuos žemės savininkai patyrė praradę galimybę naudoti žemės sklypą ar jo dalį pagal paskirtį dėl to, kad juose buvo įrengti elektros stulpai ir/ar kiti energetikos objektai.
BNS skelbia, kad Energetikos ministerijos skaičiavimais, kompensacijoms reikės iki 42,8 mln. eurų, o elektros tarifas dvejus metus, kai bus mokamos kompensacijos, didės iki 2-3 procentų.
„Žemės savininkui už jau turimus servitutus bus sumokama 10 proc. nuo servitutu apibrėžto sklypo rinkos vertės. Naujai sudaromiems servitutams, jei sklype bus dalinis veiklos apribojimas, bus sumokama 50 proc. sklypo vertės, jei bus visiškai draudžiama užsiimti veikla, jam bus sumokama 100 proc. rinkos vertės“, – trečiadienį Vyriausybės posėdyje kalbėjo energetikos viceministras Vidmantas Macevičius.
Anot jo, mokėtinos sumos nustatytos, įvertinus Kainų komisijos išvadą, kad jos nedarytų didelės įtakos energijos vartotojams – elektros tarifo padidėjimas nebūtų didesnis nei 10 procentų.
Kompensacija už praeitį bus mokama tik už tuos apribojimus, kurie atsirado dėl iki 2004 m. liepos 9 d. įrengtų elektros tinklų, kaip tai numatyta LR Elektros energetikos įstatyme.
Kompensacijos maksimalus dydis bus apskaičiuojamas pagal Vyriausybės patvirtintą metodiką. Pabrėžtina, kad kompensacijos bus mokamos tik jei Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre bus įrašytos sklypo specialiosios žemės naudojimo sąlygos.
„Esame pasiruošę priimti norinčiųjų gauti kompensacijas prašymus ir užtikrinsime, kad iš ESO pusės jų tvirtinimas bei išmokų apskaičiavimas vyktų kaip galima greičiau. Taip pat kviečiame pareiškėjus iš anksto pasirūpinti reikalingais dokumentais“, – sako ESO valdybos pirmininkė ir generalinė direktorė Dalia Andrulionienė.
Pavyzdžiui, metodikoje numatyta būtinąja žyma apie taikomas specialiąsias žemės naudojimo sąlygas ir jų plotą žemės sklypo registro įraše (apsaugos zonos įregistravimu) gali pasirūpinti ir ESO, tačiau tokiu atveju šio proceso metu prašymo dėl kompensacijos nagrinėjimas būtų stabdomas. Dėl to galimybę pasirūpinti įrašu registruose turi ir patys žemės sklypų savininkai.
Prašymus pateikusiems asmenims ESO bet kuriuo atveju iki 2018 m. spalio 31 d. praneš apie suskaičiuotą kompensacijos sumą arba prašymo nagrinėjimo statusą. Įskaičiavus visas reikiamas atlikti procedūras, vienkartinė kompensacija už servitutą, kaip ir numatyta minėtoje metodikoje, bus išmokama per 2 metus nuo reikalavimus atitinkančio prašymo pateikimo dienos.
Be to, kaip teigiama, numatyta, kad žemės savininkams bus kompensuojama ne tik už prarastą galimybę pagal pagrindinę žemės naudojimo paskirtį naudoti žemės sklypą ar jo dalį, bet ir už patirtus nuostolius dėl iškirsto miško, sunaikintų pasėlių ar sodinių.
ESO infrastruktūra, naudojama energijos skirstymui, yra įrengta daugiau nei 1 mln. žemės sklypų visoje Lietuvoje.