Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kainų kalneliai: ESO garantinis tiekimas gruodžiui vėl brangsta, šįsyk – daugiau nei 10 proc.

Dauguma garantinio tiekimo klientų gruodį už elektrą mokės apie 12 proc. brangiau, o po Naujųjų metų tarifo dalis didės dar 2-3 centais, priklausomai nuo turimo plano.
Elektros kaina
Elektros kaina / 123RF.com nuotr.

Gruodžio mėnesio vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje lyginant su lapkričiu išaugo 20 proc. iki 105,2 euro už MWh – tai lemia, kad garantinio tiekimo tarifai jo klientams ir vėl didės.

Populiariausias Standartinis vienos laiko zonos tarifas gruodį bus 22,17 ct/kWh, kai šį mėnesį vartotojai mokėdavo po 19,69 ct/kWh.

Dviejų laiko zonų tarifai gruodį bus 23,38 ct/kWh (dieną), 19,39 ct/kWh (naktį).

Plano Namai vienos laiko zonos klientai mokės 20,60 ct/kWh (plius 3 eurų abonentinis mokestis), o Namai+ – 20,23 ct/kWh (plius 6 eurų abonentinis mokestis).

Garantinį tiekimą gauna apie 40 tūkst. vartotojų Lietuvoje. Tai – jau pasibaigusių I ir II elektros rinkos liberalizacijos etapo klientai, nepasirinkę nepriklausomo tiekėjo.

Tiek jiems, tiek kitiems klientams gerų naujienų neatneš ir naujieji metai – kadangi brangs VERT reguliuojamų dedamųjų įkainiai, kilovatvalandės kaina vidutiniškai gali kilti dar 2,2 ct/kWh.

Tiesa, toks pokytis lygiai taip pat palies nepriklausomų tiekėjų klientus – vieninteliai, kuriems elektra nuo naujųjų tikrai atpigs, bus visuomeninio tiekimo vartotojai. Jiems elektros kaina pirmajam metų pusmečiui mažės apie 4 proc.

Tai nereiškia, kad lanksčius planus turintys vartotojai nuo sausio 1 d. būtinai mokės daugiau nei pernai – daug kas priklausys nuo elektros kainos „Nord Pool“ biržoje konkretų mėnesį. Garantinio tiekimo klientams taikomas 15 proc. antkainis yra skaičiuojamas elektros įsigijimo kainai, o ne visam tarifui.

Garantinio tiekimo tarifai taip pat atnaujinami kas mėnesį, remiantis praėjusio mėnesio vidutine mėnesine kaina „Nord Pool“ biržoje – tad gruodžio tarifai skaičiuojami pagal lapkritį fiksuotą elektros kainą.

Biržoje parduodamos elektros kainos 2021 m. pradėjo kilti dėl kylančių dujų kainų. Dėl „Nord Pool“ elektros kainų metodikos ir alternatyvių rūšių elektros gamybos nepakankamumo, rinka turėjo remtis dujinių elektrinių pajėgumais.

To kulminacija tapo 2022 m. lapkričio 17 d. Baltijos šalyse maksimaliai pabrangusi elektra – vieną valandą ji siekė net 4 eurus už kWh. Tiesa, nuo to laiko elektros kainos stabilizavosi ir mažėjo.

Iki 2021 m. vidutinės mėnesio elektros kainos „Nord Pool“ biržoje neviršijo 50 eurų/MWh arba 5 ct/kWh.

Kada ir ar apskritai vidutinė elektros kaina vėl pasieks tokius lygius, priklausys nuo pigių atsinaujinančių elektros išteklių diegimo spartos Europoje ir gamtos sąlygų.

Pigiausiu mėnesiu šiais metais buvo balandis – vidutinė elektros kaina siekė 67,27 euro/MWh. Garantinio tiekimo Standartinio plano vienos laiko zonos vartotojai už kWh pigiausiai mokėjo gegužę – 16,89 ct.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos