Tokį sprendimą Kazachstano lyderis paskelbė po to, kai Rusijos Novorosijsko teismas liepos 6-ąją nurodė mėnesiui sustabdyti tarptautinio Kaspijos vamzdynų konsorciumo (CPC) terminalo prie Juodosios jūros veiklą „ekologinėms grėsmėms pašalinti“.
Per kelis mėnesius nuo tada, kai Maskva vasario pabaigoje pasiuntė karius į Ukrainą, Kazachstanas jau du kartus buvo pastebimai nutraukęs naftos tiekimą per šį vamzdyną iki terminalo šalia Novorosijsko. Pirmieji du kartai įvyko kovą ir birželį, o sutrikimai tuomet buvo paaiškinti audromis Juodoje jūroje bei aptiktų Antrojo pasaulinio karo laikų jūrų minų grėsmėmis.
Šiam maršrutui tenka maždaug trys ketvirtadaliai viso Kazachstano naftos eksporto ir daugiau kaip 80 proc. tiekimo į Europą, o sutrikimai skatina spėliones, kad Kremlius gali bausti Vidurio Azijos sąjungininkę už neutralią poziciją Ukrainos atžvilgiu.
CPC pateiktas apeliacinis skundas kol kas neleido sustabdyti naftos tiekimo, ketvirtadienį pranešė Kazachstano energetikos ministerija.
A.Tokajevas pasiūlė naftos tiekimui į Europą plėtoti Transkaspijos kryptį – per Kaspijos jūrą, Azerbaidžaną, Sakartvelą, Turkiją į Pietų Europą, aplenkiant Rusijos teritoriją.
„Transkaspijos maršrutas yra prioritetas. Pavedu bendrovei „KazMunayGas“ parengti optimaliausią jo įgyvendinimo variantą, įskaitant galimybę pritraukti investuotojus į Tengizo projektą“, – per ketvirtadienį skubiai sušauktą pasitarimą su vyriausybės nariais ir valstybinės „KazMunayGas“ vadovais sakė prezidentas.
K.-J.Tokajevas taip pat įpareigojo vyriausybę „paversti“ Kazachstano uostus svarbiais Kaspijos jūros centrais.
„Kazachstanas niekada nebuvo jūrinė valstybė, todėl niekada iki galo neišnaudojo jūrų transporto galimybių. Dabar kitokie laikai. Vyriausybei iškeliu strateginę užduotį paversti mūsų uostus vienais pagrindinių Kaspijos jūroje“, – sakė jis.
Anksčiau šią savaitę J.-K.Tokajevas rizikavo užsitraukti Kremliaus rūstybę, nes per pokalbį telefonu su Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininku Charles'u Micheliu pažadėjo glaudžiau bendradarbiauti su Europos Sąjunga energetikos srityje, nes Briuselis ieško alternatyvų rusiškai naftai.
Praėjusį mėnesį Kazachstano lyderis, kalbėdamas Sankt Peterburge vykusiame ekonomikos forume , kur dalijosi scena su Vladimiru Putinu, sukėlė ažiotažą, kai Rusijos remiamus separatistinius darinius Rytų Ukrainoje pavadino „kvazivalstybėmis“ ir pareiškė, kad Kazachstanas jų nepripažins.