Siekiant užtikrinti, kad iš vėjo energijos gamybos tiesioginę naudą gautų visi – ir parkų kūrėjai, ir šalia jėgainių gyvenantys gyventojai – planuojama nustatyti kompensacijas, kurias kasmet mokės vėjo jėgainių vystytojai. Pusę įmokų gaus vietos gyventojai, pusę – savivaldybės, rašoma straipsnyje.
Šalių kompromisas buvo toks, kad savivaldybės už kiekvieną jų žemėje įrengtą vėjo jėgainės megavatą galėtų gauti po 2 500 eurų per metus.
Ši suma yra fiksuota ir nepriklauso nuo to, kiek elektros energijos pagamina vėjo jėgainių parkas. Apie 13 savivaldybių išreiškė susidomėjimą tokių kompensacijų įvedimu. Tokios išmokos galėtų būti įvestos tiesiogiai joms, o ne nacionaliniu lygmeniu, teigia Latvijos savivaldybių asociacija.
Ir vietos valdžios institucijos, ir pramonės atstovai pripažįsta, kad išmokos galėtų padėti Latvijai pagaliau gauti reikiamą postūmį vėjo energetikos sektoriuje, rašo lsm.lv.
Panašios nuomonės laikosi ir užsienio ekspertai, įskaitant Europos vėjo energetikos asociacijos vadovą ir Danijos energetikos agentūros generalinį direktorių, kurio šalis užima pirmą vietą pasaulyje pagal saulės ir vėjo energijos dalį bendrame suvartojamos energijos kiekyje ir kurioje toks kompensacijų už vėjo energiją principas jau yra įvestas.
„Visur vyrauja požiūris „ne mano kieme“. Suprantu, kad kaimynams tai visiškai nauja situacija, jei šalia jų namo statomos vėjo jėgainės“, – lsm.lv cituoja Danijos energetikos agentūros generalinis direktorius Kristofferis Böttzauwas.
Klimato ir energetikos ministerija planuoja artimiausiu metu pateikti sprendimą dėl kompensacijų viešajai konsultacijai, o vėliau – vyriausybei.