Lenkijos PGNiG: „Gazprom“ privalo gauti EK baudą

Didžiausia Lenkijos dujų ir naftos gavybos ir prekybos bendrovė „Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo“ (PGNiG) siekia, kad Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ už piktnaudžiavimą monopoline padėtimi Rytų Europoje būtų nubaustas pinigine bauda. Be to, įmonė laikosi pozicijos, kad Komisijai „Gazprom“ pateikti įsipareigojimai yra nepakankami.
2016 m. pradžioje dujų milžinė „Gazprom“ skaudžiai nukentėjo nuo visus praėjusius metus kritusių „Brent“ rūšies naftos kainų.
2016 m. pradžioje dujų milžinė „Gazprom“ skaudžiai nukentėjo nuo visus praėjusius metus kritusių „Brent“ rūšies naftos kainų. / Scanpix/Sputnik nuotr.

PGNiG vadovas Piotras Wozniakas teigė, jog „Gazprom“ turėtų būti skirta bauda, kuri atitektų Europos Sąjungos biudžetui.

„Tai pats efektyviausias būdas“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Varšuvoje teigė P. Wozniakas.

Anot jo, bendrovė EK pateikė pasiūlymų, kokių įsipareigojimų „Gazprom“ turėtų prisiimti.

„Kainų peržiūra ilgalaikiuose ir vidutinio laikotarpio kontraktuose, remiantis ES rinkos kaina, atsižvelgiant į visą bendruomenę, kad kainos, kvotos ir formulė būtų nustatomi pagal rinką, o ne skirtingai skirtinguose regionuose“, – kalbėjo įmonės vadovas.

Anot jo, taip pat siūloma, kad kontraktuose būtų numatyta arbitražo galimybė, kad tiek „Gazprom“, tiek ir dujų pirkėjai galėtų spręsti ginčus teismuose.

Be to, pasak P.Wozniako, „imk arba mokėk“ ( take or pay) sąlyga turėtų būti pakeista, numatant, kad ji galiotų tik 75 proc. perkamų dujų: „Tai leidžia tiek pirkėjui, tiek pardavėjui jaustis patogiau“.

PGNiG taip pat siūlo, kad dujų jungtis Europoje būtų galima naudoti abejomis kryptimis, o ne vien „Gazprom“ dujų eksportui.

„Gazprom“ Komisijai, kuri baigė tyrimą dėl „Gazprom“ piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkoje, kovą pažadėjo, jog šalys galės laisvai prekiauti rusiškomis dujomis, o „Gazprom“ jas tieks konkurencinga kaina. Ilgalaikėse dujų sutartyse „Gazprom“ žada leisti klientams persiderėti dėl kainos, sudaryti sąlygas dujų mainams.

Tačiau Lietuvos rinkos dalyviai teigė, kad įsipareigojimai situacijos nekeičia, mat dauguma jų, pasikeitus situacijai, nebeaktualūs, be to, įsipareigojimuose yra palikta teisinių „kabliukų“.

Lietuvos Energetikos ministerija Komisijai gegužės pradžioje pateikė poziciją, kad koncerno įsipareigojimai nėra pakankami ir situacijos nepakeis. Anot energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, EK turėtų atsižvelgti į pastabas, mat „Gazprom“ įsipareigojimai netenkina ir kitų valstybių.

„Gazprom“ siekia išvengti iki 8 mlrd. eurų EK baudos. Skaičiuojama, kad dėl nesąžiningos „Gazprom“ taikytos kainodaros Lietuva patyrė apie 1,5 mlrd. eurų nuostolį. Tačiau dabar siūlomi „Gazprom“ įsipareigojimai nesudaro galimybių Lietuvai kompensuoti šiuos praradimus.

Lietuvos iniciatyva EK tyrimą dėl galimų pažeidimų aštuoniose šalyse pradėjo 2012 metais. 2015-ųjų balandį EK buvo pareiškusi, kad Rusijos dujų koncernas galėjo nustatyti nesąžiningas dujų kainas bei piktnaudžiauti savo padėtimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai