Lietuva aktyviai rengiasi prisijungimui prie Europos elektros sistemos

Antradienį ministras pirmininkas Saulius Skvernelis kartu su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu lankėsi elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Sistemos valdymo centre. Svečiams pristatyta, kokie darbai turės būti atlikti rengiantis Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais.
Saulius Skvernelis lankėsi elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Sistemos valdymo centre
Saulius Skvernelis lankėsi elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Sistemos valdymo centre / LRVK | Dariaus Janučio nuotr.

„Energetika yra bene vienintelė sritis Lietuvoje, kurioje vykdant kasdienę operatyvinę veiklą tenka vadovautis istoriškai paveldėtomis taisyklėmis. Tai nėra normalu ir tai turi keistis. Dedame visas pastangas, kad išsiveržtume iš priklausomybės nuo rusiškosios sistemos ir pradėtume dirbti sinchroniniu režimu su Europa, kartu užsitikrindami gyvybiškai svarbų elektros energijos tiekimo saugumą ir patikimumą“, – sakė S.Skvernelis.

Premjeras pažymi, kad šios Vyriausybės tikslas – nuo kalbų pereiti prie realių veiksmų, užtikrinant sinchronizacijos projekto įgyvendinimą per trumpiausią laiką ir už mažiausią kainą.

Vienas svarbiausių parengiamųjų žingsnių sinchronizacijos link – Šiaurės rytų Lietuvos elektros perdavimo sistemos mazgo pertvarka. Siekdama sklandesnio ir efektyvesnio šio projekto įgyvendinimo, Vyriausybė spręs dėl šio projekto pripažinimo valstybei svarbiu ekonominiu projektu.

Pertvarkant elektros tinklą šiaurės rytų Lietuvoje, bus atnaujintos didžiausios regione transformatorių pastotės šalia Ignalinos atominės elektrinės (AE) ir Utenos. Rekonstrukcijos metu iki 2020 m. bus demontuota ir didžiausia Lietuvos-Baltarusijos elektros jungtis nuo Ignalinos AE iki Minsko.

„Pirma, tai yra nuoseklus pasirengiamasis žingsnis mažinant mūsų elektros sistemos priklausomybę nuo Rytų, nes, kaip bebūtų paradoksalu, tačiau šiuo metu Ignalinos AE pastotė yra žymiai stipriau sujungta su Baltarusijos nei Lietuvos sistema. Antra, tai nuoseklus žingsnis siekiant užtikrinti, kad nesaugiose atominėse jėgainėse pagaminta elektra negalėtų būti parduodama Baltijos ir Šiaurės šalių elektros rinkoje“, – pažymėjo energetikos ministras Ž.Vaičiūnas.

Visiškas elektros sistemos valdymo susigrąžinimas ir susijungimas su kontinentinės Europos elektros tinklais sinchroniniam darbui yra vienas prioritetinių šios Vyriausybės darbų energetikoje. Sinchronizacija, kaip ilgalaikis elektros sistemos patikimumo užtikrinimo projektas buvo įtvirtintas įstatymu 2012 m., o diskutuoti apie jį pradėta gerokai anksčiau – vos tik atgavus nepriklausomybę.

Europos Sąjungoje vienintelės Baltijos šalys vis dar priklauso ne europiniams tinklams, o rusiškai elektros sistemai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai