Lietuva palaipsniui pereina prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos

Laisva elektros energijos rinka Lietuvoje tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų, nebereguliuoti elektros energijos kainos ir pereiti prie konkurencingos elektros tiekimo rinkos. Patirtis rodo, kad tai užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksčiau atvertos kitos rinkos šakos, pavyzdžiui, mobilaus ryšio sektorius, kuris dabar yra vienas iš efektyviausių Europoje, rašoma pranešime spaudai.
Elektra
Elektra / 123RF.com nuotr.

„Kalbant apie patį procesą, svarbu suprasti, kad parduodama yra tik prekė, kaip pvz. yra su telekomunikacijų paslaugomis. Elektros energijos gamyba, perdavimas, skirstymas ir tiekimas yra atskirtas. Kas pasikeičia? Vietoj vienos tiekimo įmonės – monopolio – atsiranda tarpusavyje konkuruojančios ir taip klientui geriausią patirtį užtikrinančios įmonės“, – sako bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) atstovas ryšiams su visuomene Paulius Kalmantas.

Anot atstovo, tokiomis sąlygomis visuomet laimi vartotojai. Tai ir yra elektros energijos tiekimo monopolijos atsisakymo tikslas – kai elektros energija prekiauja daugiau tiekėjų, kaina tampa konkurencingesnė, klientai sulaukia palankesnių sąlygų ir įvairesnių pasiūlymų. Kitų sektorių, pavyzdžiui, telekomunikacijos ar bankų patirtis rodo, kad atsisakius monopolijos ir susiformavus konkurencingoms sąlygoms, klientams ilgainiui pasiūloma ne tik patrauklesnė prekės kaina, bet ir geresnė aptarnavimo kokybė bei daugybė naujų sprendimų.

Elektros kainos pokyčiai – nesusiję su rinkos liberalizavimu

„Stebint spartų elektros kainų augimą dažnai pasigirsta nuomonė, kad šį kainų pokytį lemia vykstantis rinkos dereguliavimas, tačiau svarbu suprasti, kad elektros energijos kainos keičiasi nuolatos, nepriklausomai nuo elektros rinkos liberalizavimo projekto. Kas liečia pačią elektros kainą, tai elektros energijos kaina priklauso nuo kelių veiksnių – maždaug pusę kainos reguliuoja valstybė, kitą pusę lemia elektros tiekėjų konkurencija ir kaina pasaulinėje biržoje, kuri pastaruoju metu sparčiai auga“, – teigia P.Kalmantas.

Svarbių valstybei elektros tinklų išlaikymas ir kitų paslaugų dalis elektros kainoje sudaro apie 55 proc. visos elektros kainos. Šias kainas reguliuoja Valstybinės energetikos reguliavimo taryba (VERT). Pačios elektros kainos dalis ir jos tiekimo paslaugos kaina sudaro apie 45 proc. Būtent ši dalis nėra reguliuojama valstybės ir yra kintanti. Jos kainą lemia Lietuvos elektros energijos biržos kaina, kuri yra integruota į Šiaurės Europos šalių elektros biržą ir tiekėjų tarpusavio konkurencija.

Dėl šios priežasties elektros energijos kaina skiriasi įvairių tiekėjų pasiūlymuose, nes ji nulemta pačių tiekėjų ir įsigijimo kainos biržoje. Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai nuolatos vertina įvairius faktorius bei rizikas ir atitinkamai suteikia pasirinkimą savo klientams, kurie jau savo ruoštu sprendžia dėl vienos ar kitos kainodaros privalumų ar trūkumų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis