Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuva tikisi, kad Baltijos šalys galutinai sutars nepirkti Astravo AE elektros

Lietuva tikisi, kad trys Baltijos šalys netrukus pasirašys susitarimą, numatantį iki 2026 metų, kai jų tinklai bus sinchronizuoti su Europa, neįsileisti Astravo atominės elektrinės (AE) pagamintos elektros. Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikisi, kad  svarbų vaidmenį pasirašant dokumentą atliks Europos Komisija. 
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Galima sakyti, kad šios derybos pabaigtos ir kitas etapas – užbaigti pasirašymo procedūras. (...) Paprašiau komisarės (už energetiką atsakingos eurokomisarės Kadri Simson – BNS) žengti paskutinę mylią užbaigiant šį procesą, nes šis suderėtas ir suderintas dokumentas galėtų tapti puikiu Baltijos šalių vienybės pavyzdžiu, jeigu jau artimiausiu metu jis būtų pasirašytas“, – BNS sakė Ž.Vaičiūnas, ketvirtadienį kalbėjęs su K.Simson.

Ministro teigimu, aukšto lygio derybos truko nuo 2019 metų rudens iki šių metų vasario. Anot jo, galutinai neužbaigus, „rizikuotumėme negatyviomis pasekmėmis mūsų bendriems projektams, tokiems, kaip sinchronizacija“.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas

Balandžio pradžioje prezidentas Gitanas Nausėda pokalbyje su Baltijos šalių vadovais užsiminė, kad politinėje deklaracijoje dėl Astravo elektros nepirkimo dalyvauja Lietuva ir Estija, tačiau dar trūksta Latvijos ministro parašo.

Latvijos vyriausybė vasarį atidėjo sprendimą, ar patvirtinti bendrą Baltijos šalių poziciją dėl elektros energijos importo iš Astravo AE. Pernai Ryga skelbė, kad Lietuvai nutraukus elektros prekybą su Baltarusija, ji perkels ją ties Latvijos siena.

G.Nausėda ketvirtadienį su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka, be kita ko, kalbėjo ir apie Astravo AE problemą. Ž.Vaičiūnas pabrėžė, jog Lietuva nekeičia savo pozicijos dėl jėgainės.

„Lietuvos prezidentas pakartojo, kad mes laikomės esminės pozicijos, kad Astravo AE nėra tinkamoje vietoje ir kad iki jos paleidimo turės būti įgyvendintos streso testų rekomendacijos. Šitoje vietoje mūsų pozicija lieka ta pati“, – sakė ministras.

Pasak jo, prezidentų pokalbis taip pat rodo, kad Lietuva išnaudoja visas galimybes, siekiant, kad Astravo AE atitiktų tarptautinius saugumo standartus.

„Tas pokalbis, manau, turėtų dar labiau parodyti tarptautinei bendruomenei, Europos Komisijai, kad Lietuva daro viską, maksimalias, nuoširdžias pastangas, kad šitas klausimas būtų sprendžiamas“, – sakė ministras.

Apie Astravo AE saugumą Ž.Vaičiūnas teigė taip pat kalbėjęs su K.Simson.

„Komisarė savo ruožtu informavo, kad komisija imasi visų įmanomų žingsnių ir po kovo pradžioje įvykusio komisijos delegacijos vizito Baltarusijoje, būtent Astravo atominėje elektrinėje, dabar dar papildomai kreipėsi į Baltarusiją dėl ENSREG (Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės – BNS) misijos“, – BNS sakė Ž.Vaičiūnas.

Lietuva teigia, kad Astravo atominė elektrinė 50 kilometrų nuo Vilniaus statoma pažeidžiant saugumo ir aplinkosaugos standartus. Minskas kaltinimus neigia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais