Gyventojams Lietuvoje elektra yra 20 proc. pigesnė nei Latvijoje ir 11 proc. pigesnė nei Estijoje. Verslui elektra pigesnė atitinkamai 39 ir 10 proc.
Vidutiniškai gyventojai Lietuvoje už elektros energiją, nevertinant visuomeninio tiekimo dalies, šiemet pirmą pusmetį mokėjo 11,2 cento už kilovatvalandę (pernai – 11,8 cento). Verslui taikomas vidutinis įkainis siekė 8,9 cento už kilovatvaladę, per metus jis beveik nesikeitė.
Pagal elektros įkainius gyventojams Lietuva pranoksta ne tik aplinkines valstybes – pigesnė elektra visoje ES buvo tik Bulgarijoje ir Vengrijoje. Lietuviai už elektrą mokėjo 43 proc. mažiau nei vidutiniškai mokėjo europiečiai, rodo „Eurostat“ duomenys. Verslo vartotojai mokėjo ketvirtadaliu mažesnę kainą, lyginant su ES vidurkiu.
„Galutinio elektros energijos tarifo mažėjimą lėmė sumažinta skirstymo kaina, vis stabilesnis „NordBalt“ jungties su Švedija veikimas ir pasibaigęs jos statybos finansavimas iš VIAP lėšų. Prie mažėjančių kainų taip pat neabejotinai prisidėjo ir vis efektyvesnė įmonių veikla. Dėl šių priežasčių Lietuva ir toliau išlieka mažos energijos kainų lyderė ES šalyse“, – tikina asociacijos prezidentas Dalius Misiūnas.
Lietuvos gyventojams galutinė gamtinių dujų kaina 2017 m. pirmą pusmetį buvo 4 proc. mažesnė nei Latvijoje ir 29 proc. mažesnė nei Estijoje. Komerciniams vartotojams taikomos kainos buvo atitinkamai 5 proc. mažesnės nei Latvijoje, tačiau 6 proc. didesnės nei Estijoje.
Lietuva pernai pagal gamtinių dujų pigumą gyventojams visoje ES užėmė 6 vietą, o verslui – 4 vietą.
NLEA vertina, kad žemas elektros ir dujų kainas išlaikyti Baltijos šalyse padės bendros gamtinių dujų rinkos kūrimas – keisis perdavimo tarifai, bus naudojamasi tarpvalstybiniais pajėgumais.