Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvoje pradedamas pirmasis žaliojo vandenilio gamybos projektas

Prie Lietuvos dujų sistemos pirmą kartą bus prijungtas žaliąją vandenilį gaminsiantis įrenginys.
AB „Amber Grid“
AB „Amber Grid“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Dujų perdavimo sistemos operatorė „Amber Grid“ su „Energijos skirstymo operatoriumi“ (ESO) ir bendrove „SG dujos Auto“ ji pasirašė susitarimą dėl vandenilio gamybos „power-to-gas“ (P2G) technologijos plėtros, pranešė „Amber Grid“.

„Gavę pirmąją paraišką prijungti vandenilio gamybos įrenginį prie dujų perdavimo sistemos žengiame į visiškai naują energetikos etapą. Nors kol kas vandenilis energetikoje dar yra naujovė, jau dabar žinome, kad pasiruošę galėsime jį transportuoti gerai išplėtota Lietuvos dujų perdavimo sistema“, – sakė „Amber Grid“ generalinis direktorius Nemunas Biknius.

Pagal susitarimą „SG dujos Auto“ pietrytinėje Lietuvos dalyje įsigis ir sumontuos „power-to-gas“ vandenilio gamybos įrenginį. Jį sudarys elektrolaizeris, vandenilio saugojimo, kompresavimo ir kiti elementai.

„Amber Grid“ sistemoje bus įrengti vandenilio maišymo su dujomis įrenginiai, žaliojo vandenilio įleidimo mazgas bei stebėjimo įrenginiai. ESO dalyvaus atliekant vertinimą dėl dujų mišinio poveikio dujų skirstymo sistemai ir vartotojams.

Planuojama, kad projektas bus įgyvendintas ir žaliosios vandenilio dujos, naudojant P2G technologiją, Lietuvoje bus pradėtos gaminti 2024 metais.

Įgyvendinant projektą bus siekiama nustatyti, kaip dujų sistemą pritaikyti žaliojo vandenilio transportavimui.

Energetikos ministras Dainius Kreivys teigia, kad energetikos transformacija, diegiant švarios energijos technologijas, yra strateginis Lietuvos tikslas.

„Siekiame per artimiausius metus sukurti pagrindą vandenilio energetikos plėtrai, todėl valstybės įmonių ir verslo inicijuotas vandenilio gamybos projektas yra svarbus žingsnis, siekiant proveržio, kuriant tinkamą ekonominę aplinką žalios Lietuvos vystymuisi“, – pranešime sakė D.Kreivys.

Europoje vandenilio technologija yra viena realiausių alternatyvų iškastiniam kurui pasiekti klimato kaitos mažinimo tikslus. Tam pernai Europos Komisija patvirtino Žaliojo kurso ir Vandenilio strategijos dokumentus.

Žaliojo vandenilio gamyba elektrolizės būdu (power-to-gas) – tai elektros energijos pavertimas dujomis.

Planuojama, kad dujų sistema gryno vandenilio arba metano ir vandenilio mišinio transportavimui bus pritaikyta iki 2030 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?