Suprasti akimirksniu
- Europos Komisija dėl galimų ūkio problemų pirmą kartą Lietuvos atžvilgiu atliks detalią analizę
- Briuselis įspėja dėl būsto kainų augimo, mažėjančio konkurencingumo, nedarbo rodiklių
Europos Komisijai susirūpinimą kelia galimas pramonės konkurencingumo mažėjimas, lemiamas spartaus atlyginimų ir vienetinių darbo sąnaudų didėjimas.
Atlyginimų didėjimas, numatoma, šalyje tęsis ir ateityje, tuo metu, kai infliacija šalyje išlieka aukšta, palyginti su vidutine infliacija euro zonoje.
Būsto kainų didėjimas Lietuvoje pastaraisiais metais buvo vienas aukščiausių ES, taip pat sparčiai augo skolinimasis ir finansinio sektoriaus įsipareigojimai.
Nedarbo lygis pastaraisiais metais mažėjo, tačiau, vertinant pastarųjų trejų metų pokytį, ilgalaikio nedarbo ir jaunimo nedarbo rodikliai indikuoja didėjimą, viršijantį makroekonominių disbalansų procedūros švieslentės rodiklių ribas.
– Ar tai yra labai blogas ženklas Lietuvos ekonomikai?
– Europos Komisijos paskelbti dokumentai visų valstybių narių atžvilgiu gimė kaip atsakas į praeitą finansinę krizę. Tada supratome, kad nereikėtų laukti, kol ištiks didelės ekonomikos problemos, o šiek tiek anksčiau pradėti jas spręsti.
Visi esame glaudžiai susiję tiek ekonomiškai, tiek ir dėl to, kad naudojame bendrąją valiutą – eurą. Su tuo yra susijusi makroekonominio disbalanso ataskaita, dokumentai, susiję su fiskalinės drausmės laikymusi, nuomonės dėl biudžetų.
Valstybės narės davė užduotį Europos Komisijai kiekvienais metais įvertinti ekonomikos sveikatą – tai galime palyginti su kasmetine medicinine apžiūra. Daugelis apdairių žmonių irgi kiekvienais metais pasitikrina sveikatą. Esame nusimatę 14 skirtingų kriterijų ir tam tikras vertes.
Kaip ir per sveikatos patikrinimą, dydžiai rodo, kad nebūtinai jau dabar yra problemų, bet jų gali būti, todėl reikalinga gilesnė analizė.
Lietuvos atžvilgiu iš tikrųjų buvo pastebėti galimai probleminiai rodikliai. Jie reikalauja, kad būtų atlikta išsamesnė apžvalga.