Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Litgrid“ ruošiasi izoliuoto elektros sistemos darbo bandymui: atliks sistemos studiją

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pradeda izoliuoto darbo bandymo studiją. Ji padės pasiruošti rugsėjį planuojamam unikaliam bandymui, kai visa Lietuvos elektros sistema bus pirmą kartą laikinai atjungta nuo IPS / UPS sinchroninės zonos ir dirbs salos režimu, rašoma pranešime spaudai.
„Litgrid“ sistemos valdymo ir duomenų centro atidarymas
„Litgrid“ sistemos valdymo ir duomenų centro atidarymas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Tai vienas iš pasiruošimo sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais elementų, kuriuo siekiama patikrinti Lietuvos elektros sistemos galimybę prireikus veikti savarankiškai.

„Lietuvos elektros sistemos izoliuoto darbo bandymas – vienas strategiškai svarbiausių, o inžinerine prasme – vienas sudėtingiausių ir įdomiausių projektų, kuriuos įgyvendinsime šiais metais. Kryptingai besiruošdami sinchronizacijai jau atlikome visą eilę tinklo atnaujinimo ir stiprinimo darbų, kurie leidžia pereiti prie sistemos valdymo testavimo sudėtingiausiais režimais. Izoliuoto darbo bandymui ruošiamės pasitelkdami tarptautinius konsultantus, kurių atlikta studija įvertins elektros sistemos dinaminį stabilumą ir padės nustatyti sąlygas, kuriomis galime atlikti bandymą. Atlikę šį bandymą būsime dar vienu žingsniu arčiau valstybės tikslo – sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais“, – sako „Litgrid“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

Izoliuoto darbo bandymo studijos metu bus ištirta galimų trikdžių įtaka elektros sistemos stabilumui, nustatyti kritiniai tinklo parametrai, parinkti optimalūs nuolatinių srovės jungčių dažnio valdymo parametrai, ištyrinėtos generatorių dažnio valdymo loginės schemos ir atlikti natūriniai generatorių valdymo sistemų bandymai.

Studiją atliks viešąjį pirkimą laimėjusi Turkijos bendrovė „EPRA Elektrik Enerji İnş. ve Tic. Ltd. Şti.“ Sutartis su bendrove pasirašyta šią savaitę, jos vertė – 287 tūkst. eurų.

Iki izoliuoto darbo bandymo „Litgrid“ taip pat planuoja patikrinti prioritetinių svarbių vartotojų pasiruošimą dirbti bandymo metu, suderinti bandymo atlikimą su kaimyniniais perdavimo sistemos operatoriais, atlikti dispečerių mokymus ir paruošti dispečerinio valdymo IT sistemas.

Visus Lietuvos elektros sistemos gamintojus ir vartotojus apimantis izoliuoto darbo bandymas iki šiol dar nebuvo atliktas. 2020 m. „Litgrid“ atliko dalinį izoliuoto darbo bandymą, kai atskirai nuo IPS / UPS sistemos veikė didžiosios Lietuvos elektrinės ir nuolatinės srovės jungtis „LitPol Link“. Šis dalinis izoliuoto darbo bandymas parodė, kad Lietuvos elektros energijos gamintojai yra tinkamai pasirengę avariniu režimu dirbti izoliuotai, valdyti dažnį bei reaguoti į jo pokyčius, jei to prireiktų.

Praėjusį gruodį Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorės „Litgrid“ ir PSE sėkmingai atliko išskirtinį bandymą, kurio metu dalis Lietuvos elektros energijos sistemos pirmą kartą istorijoje dirbo sinchroniškai su Lenkijos sistema, o kartu – ir su kontinentinės Europos sinchronine zona. Iki sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais suplanuotas dar vienas itin svarbus bandymas, kurio metu izoliuotai dirbs trijų Baltijos šalių elektros energetikos sistemos.

Šiuo metu Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Prisijungimas prie kontinentinės Europos tinklų ir veikimas

sinchroniniu režimu su Lenkija, Vokietija ir kitomis kontinentinės Europos valstybėmis bus užtikrintas ne vėliau nei 2025 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai