„Vienas iš sprendimo būdų būtų pagalba Ukrainai atsiskirti nuo Rusijos naftos ir dujų, nes mes žinom, kad šalis, kuri negali padėti rasti konsensuso, yra priklausoma nuo tranzito iš Ukrainos ir jei šis tranzitas sustotų, sankcijų klausimas taip pat išsispręstų“, – pirmadienį atvykęs į Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje sakė G.Landsbergis.
Jis taip pat teigė, kad ES šioje situacijoje išliks atmintyje arba kaip sąjunga, kuri sugebėjo judėti į priekį ir nusiųsti „labai aiškią žinutę Rusijai“, arba kaip sąjunga, kuri įstrigo.
„Deja, bet dabar visa Sąjunga yra laikoma vienos šalies, kuri negali padėti mums rasti konsensuso, įkaite“, – pažymėjo užsienio reikalų ministras.
Europos Sąjunga jau kurį laiką diskutuoja apie Kremliaus gamtinių išteklių importo stabdymą, tačiau tam priešinasi nuo rusiško iškastinio kuro stipriai priklausančios Bendrijos šalys.
Europos Komisija prieš kelias savaites parengė šeštojo sankcijų Rusijai paketo projektą, kuriuo siekiama dar labiau ją nubausti Maskvą dėl karo Ukrainoje. Kelios ES valstybės narės, tarp kurių labiausiai išsiskiria Vengrija, pasisako prieš ketinimus iki šių metų pabaigos atsisakyti rusiškos naftos.
Vengrijai, Slovakijai ir Čekijai pasiūlyta leisti toliau importuoti rusišką naftą iki 2024 metų pabaigos, tačiau Budapeštas siekia penkerių metų trukmės pereinamojo laikotarpio rusiškos naftos atsisakymui, ir jam reikia naujo naftotiekio su Kroatija teikimui per jos uostus, taip pat tokio projekto finansavimo garantijų.