„Svyravimai elektros energijos biržoje daro didžiausią įtaką galutinei elektros kainai. Elektros pardavėjai siūlo mažiausią kainą, už kurią jie sutinka parduoti elektros energiją, o pirkėjai siūlo didžiausią kainą, už kiek jie tą energiją pirktų. Kai jų pasiūlymai sutampa, įvyksta pirkimas. Jei biržoje kaina pakyla, tiekėjai neturi kito pasirinkimo kaip tik pirkti ją brangiau. Tokiu atveju automatiškai kyla kaina galutiniams vartotojams“, – paaiškina ESO Sprendimų klientams departamento vadovas A.Buivydas.
Biržoje kainos keičiasi nuolatos
Anot ESO eksperto, elektros energijos kainos biržoje keičiasi nuolatos – tai visiškai nesusiję su rinkos dereguliavimu. Tačiau, iki šio pokyčio gyventojai buvo labiau izoliuoti nuo realiai rinkose vykstančių kainų svyravimų, nes kaina buvo peržiūrima bei reguliuojama du kartus per metus. Dėl šios priežasties signalai iš rinkos klientams dažnai būdavo stipriai pavėluoti, o tuo pačiu išlyginami per ilgesnį periodą, eliminuojant trumpalaikius svyravimus.
Kainų skirtumą tarp visuomeninio tiekimo ir nepriklausomų tiekėjų lemia ir tai, kad nustatant visuomeninio tiekimo kainas yra remiamasi praeities istoriniais duomenimis kartu įvertinant kainų skaičiavimo momentu žinomas ateities perspektyvas ir prognozes. Kadangi visuomeninio tiekimo kaina fiksuojama pusei metų, ji gyventojams atrodo stabili, tačiau taip nėra.
„Realybėje energijos kainų prognozės, tendencijos ir priežastys, kurios įtakoja energijos kainas biržoje keičiasi kasdien, todėl nepriklausomų tiekėjų kainodara visuomet yra formuojama remiantis paskutiniais žinomais duomenimis, o ne kas pusmetį kaip visuomeninio tiekimo atveju, ir dėl to nepriklausomų tiekėjų kainodara ir pasiūlymai tiksliau atspindi dažniau besikeičiančias rizikas ir tendencijas“, – teigia A.Buivydas.
Atstovas primena, kad elektros energijos kaina susiformuoja Lietuvos elektros biržoje, kuri yra integruota į Šiaurės Europos šalių elektros biržą „Nord Pool“. Nuolatinį kainų svyravimą lemia įvairūs elektros pasiūlos ir paklausos pokyčiai visoje Europoje. Jie įtakojami pačių įvairiausių veiksnių kaip oro temperatūra, vėjuotumas, kritulių kiekis, tarptautinių jungčių pralaidumai, didžiųjų elektrinių darbo rėžimai ir remontai, dujų ir akmens anglies kainos bei taršos leidimų kainos ir t.t.
Pasak A.Buivydo, ilgainiui konkurencinga elektros energijos rinka užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – Lietuvoje anksčiau buvo atvertos kitos rinkos šakos, pavyzdžiui, mobilaus ryšio sektorius, kuris dabar yra vienas iš efektyviausių Europoje.
Sėkmingai įgyvendinus energetikos reformą, rinkoje veiks ne vienas monopolinių sąlygų nevaržomas nepriklausomas tiekėjas. Tarpusavyje jie varžysis dėl kliento. Mat tam, kad išliktų, kiekvienas tiekėjas turės užsitikrinti tam tikrą klientų skaičių.
Kaip teigia ESO atstovas, konkuravimas dėl kliento skatins įmones teikti galutiniam vartotojui patrauklius pasiūlymus, rūpintis produkto bei aptarnavimo kokybe. Pasirinkęs vieną tiekėją, vartotojas galės jį pakeisti, todėl galios svertai visuomet lieka aktyvaus ir suinteresuoto vartotojo rankose.