Kiek anksčiau buvo pranešama, kad JAV prezidentas Joe Bidenas svarsto galimybę pradėti pardavinėti naftą iš Strateginio naftos rezervo (SPR). Be to, praėjusią savaitę tapo žinoma, kad Pekinas rengiasi panašiam žingsniui.
Praėjusį savaitgalį Japonijos laikraštis „Yomiuri“ pranešė, kad Tokijas kitą savaitę gali padaryti bendrą pareiškimą su Vašingtonu šiuo klausimu.
Japonijos teisės aktai neleidžia pardavinėti naftos iš atsargų, siekiant sumažinti kainas, tačiau, anot laikraščio, tiek valstybės, tiek privataus sektoriaus atsargos viršija įstatyme nurodytą minimumą. Laikraščio šaltiniai pažymi, kad šalies institucijos svarsto galimybę parduoti dalį perteklinių atsargų.
Sausio mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje „ICE Futures“ nuo sesijos pradžios smuktelėjo 0,21 JAV dolerio, arba 0,27 proc., iki 78,68 JAV dolerio už barelį. Penktadienį šie sandoriai atpigo 2,9 JAV dolerio, arba 2,35 proc., iki 78,89 JAV dolerio už barelį.
O sausio mėnesio ateities sandorių WTI rūšies naftos kaina Niujorko prekių biržoje (NYMEX) sumenko 0,12 JAV dolerio, arba 0,16 proc., iki 75,82 JAV dolerio už barelį. Penktadienį šių sandorių vertė sumažėjo 2,47 JAV dolerio, arba 3,2 proc., iki 75,94 JAV dolerio už barelį.
Tuo tarpu nauji karantino apribojimai Europoje rodo, kad pasaulinės naftos paklausos augimo tempai gali būti silpnesni nei tikėtasi, o tai kai kuriuos ekspertus verčia abejoti, ar JAV apsispręs parduoti dalį rezervo.
„JAV apie tai kalba keletą savaičių, bet iki šiol nieko neįvyko, – pažymėjo konsultacijų bendrovės „Vanda Insights“ įkūrėja Vandana Hari. – Tai, kad Vašingtonas nieko nesiėmė, kol naftos kainos buvo arti daugiamečių aukštumų, rodo, kad vargu, ar jie žengs šį žingsnį. Naftos kainos krenta dėl naujų apribojimų Europoje. Tai reiškia, kad spaudimas rinkai mažėja.“