Daugiau kaip 1 mlrd. barelių naftos atsargų, susikaupusių nuo 2014 metų, liks ir po to, kai išnyks gavybos perteklius, ir toliau darys spaudimą kainoms. Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) vertinimais, naftos atsargos augs iki 2017 metų pabaigos, o joms atsikratyti gali prireikti nemažai metų.
„Šių metų pabaigoje, net jei paklausa ir pasiūla pasieks pusiausvyrą, rinka galės tik gūžtelėti pečiais: „Na, ir kas?“, ir laukti, kol bus patvirtinta, kad atsargos mažėja. Vien perėjimo nuo perteklinės gavybos prie pusiausvyros gali nepakakti“, – mano „Societe Generale“ naftos rinkų analizės skyriaus Niujorke vadovas Mike‘as Wittneris.
„Goldman Sachs“, kaip istorinį precedentą, mini naftos perteklių, atsiradusį 1998–1999 metais dėl paklausos smukimo, kurį lėmė finansų krizė Azijoje.
Naftos kainų smukimas tęsėsi net ir po to, kai Naftą eksportuojančių valstybių organizacija (OPEC) 1998 metų kovo ir birželio mėnesiais sumažino tikslinį gavybos lygį. Taigi tų pačių metų gruodį kainos smuko žemiau 10 JAV dolerių už barelį kartelės. Aukštyn kainos patraukė tik po to, kai 1999 metų pradžioje ėmė mažėti išsivysčiusių šalių naftos atsargos.
TEA skaičiavimais, nuo 2014 metų pabaigos iki šių metų pabaigos komercinės naftos atsargos pasaulyje gali padidėti maždaug 1,1 mlrd. barelių. Dar 37 mln. barelių jos gali padidėti kitąmet.
Tuo tarpu konsultacijų įmonės „JBC Energy“ ekspertai mano, kad atsargos gali sumažėti jau šią vasarą, nes skalūnų gavybos sumažėjimas JAV greičiausiai bus kur kas didesnis, negu daugelis mano. Jie prognozuoja, jog birželį naftos kainos galės sugrįžti į 50 JAV dolerių už barelį lygį.