„Manau, kad šiuo metu veiklą vykdančios bendrovės tikrai turėtų susidomėti, o kadangi konkursas yra tarptautinis, norėtume tikėtis, kad dalyviai, kurie anksčiau domėjosi, bet nepateikė pasiūlymo ankstesniame konkurse, kurie žino mūsų geologinę sąrašą, tikimės, kad būtų ir didesnis susidomėjimas“, – BNS sakė Geologijos tarnybos Giluminių tyrimų skyriaus vedėja Jurga Lazauskienė
Tarnyba penktadienį paskelbė konkursą naftos gavybai Šilutės, Tauragės ir Jurbarko rajonų bei Pagėgių savivaldybėse. Tai pirmasis naftos gavybos konkursas Lietuvoje nuo 2012 metų, kai kartu skelbtas naftos ir skalūnų žvalgybos bei gavybos konkursas.
Konkursą dėl skalūnų laimėjo JAV energetikos milžinė „Chevron“, tačiau kilus visuomenės nepasitenkinimui įmonė vėliau pasitraukė iš konkurso ir iš Lietuvos. Tuo metu konkursą dėl naftos laimėjo Nyderlandų energetikos bendrovės „KS Energy“ valdoma įmonė „Diseta“.
J.Lazauskienės teigimu, leidimą tirti naujus naftos telkinius, o ją atradus – naudoti išteklius, tikimasi išduoti kitų metų antroje pusėje. Konkurso laimėtojas žvalgybą ir tyrimus gali atlikti ne ilgiau nei 10 metų nuo licencijos gavimo.
„Sausumoje dar yra vienas-du potencialūs plotai, taip pat galima būtų pradėti žvalgybą Baltijos jūroje, tačiau tam reikia politinės valios, kad būtų parengti reikalingi teisės aktai“, – kalbėjo Geologijos tarnybos atstovė.
Šiuo metu leidimai žvalgyti ir išgauti angliavandenilių išteklius Lietuvoje yra išduoti 8 bendrovėms – akcinei bendrovei „Lotos-Geonafta“ ir uždarosioms akcinėms bendrovėms „Minijos nafta“, „Manifoldas“, „Genčių nafta“, „LL Investicijos“, „TanOil“, „Troba“ ir „Diseta“, tačiau naftos gavybą realiai vykdo 5 bendrovės.
Nafta Lietuvoje išgaunama tik iš sausumoje esančių telkinių. Pernai Lietuvoje išgauta 68 tūkst. tonų naftos – 12 proc. mažiau nei 2016 metais.