Iranas užimą trečią vietą OPEC pagal išgaunamos naftos kiekį, šios šalies biudžetas smarkiai priklauso nuo naftos eksporto. Todėl ši šalis visuomet pasisakydavo prieš tai, kad naftos kainos būtų mažinamos. Dabar ši pozicija pasikeitė.
„Šiuo metu kainų mažėjimas suprantamas kaip normalus dalykas. Kainų sumažėjimą kompensuos dolerio kurso išaugimas“, – sakė su Irano politika naftos srityje gerai susipažinęs šaltinis.
Šiuo metu kainų mažėjimas suprantamas kaip normalus dalykas. Kainų sumažėjimą kompensuos dolerio kurso išaugimas
Irano Naftos pramonės ministro pavaduotojas antradienį išreiškė nuomonę, kad naftos kainų kritimas bus trumpalaikis.
Pirmoje vietoje pagal išgaunamą naftą OPEC priklausanti Saudo Arabija, taip pat Kuveitas bei Kataras, davė suprasti, kad jie nemažins išgaunamos naftos kiekių, ir žymiai sumažino kainas Azijos klientams.
Kaip jau skelbta antradienį, Saudo Arabijos atstovai paskelbė atsisakantys tikslo išlaikyti naftos kainą artimą šimtui dolerių už barelį. Tai buvo nuspręsta padaryti todėl, kad Amerikos naftos išgavėjai ilguoju laikotarpiu toliau nedidintų šios žaliavos išgavimo apimčių. Saudo Arabijos atstovai galėjo nuspręsti, kad nuolatinis naftos kainos mažėjimas – tai vienintelis būdas išlaikyti savo turimą rinkos dalį, kas ilgalaikėje perspektyvoje leistų maksimizuoti pajamas iš šios žaliavos pardavimo.
Tuo tarpu Kuveitas prognozuoja naftos kainos kritimą iki 76 dolerių ir teigia, kad OPEC šalys neturi galimybės mažinti gavybos.
Šios žinios didžiausią nerimą kelia Rusijai. Naftos eksportas yra pagrindinis veiksnys, nuo kurio priklauso biudžeto pajamos. Naftos kainai žemiau 90 dolerių ribos nusileidus ilgesniam laikui Rusijos ekonomikos gali laukti krachas.