2016 10 14 /13:17

Neaišku, ar vilniečiai ir balandį mokės mažiau už šildymą

Vilniaus šilumos vartotojai nuo gruodžio keturis mėnesius už šilumą turėtų mokėti maždaug 20 proc. mažiau. Tačiau kol kas neaišku, ar žemesnės kainos išsilaikys ir balandį, kai iš sostinės šilumos ūkio pasitrauks Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdoma UAB „Vilniaus energija“.
Uždaroma Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė (VE-3), kuri nebebus naudojama šilumai gaminti.
„Vilniaus energija“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Siekiant vilniečiams grąžinti 24,3 mln. eurų permokėtų lėšų, Kainų komisija penktadienį sumažino Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdomos „Vilniaus energijos“ projekcinės šilumos kainos tarifus 23,2 proc. iki 3,88 cento už kilovatvalandę.

Kainų komisijos pirmininkė Inga Žilienė teigia, kad per keturis mėnesius iki balandžio, kai baigiasi šilumos ūkio nuomos sutartis, preliminariais skaičiavimais vilniečiams turėtų grįžti apie 6 mln. eurų. Tačiau neaišku, ar po to šilumos kaina taip pat bus mažesnė, nes šilumos ūkį perėmę Vilniaus šilumos tinklai pirmiausiai turėtų prisiteisti likusią sumą iš „Vilniaus energijos“, ir tik po to vėl būtų sumažinta šilumos kaina.

„Mes puikiai suprantame, kad yra dvi skirtingos bendrovės. „Vilniaus energija“ veikia turto nuomos sutarties pagrindu. Planuojama, kad ateityje veiklą vykdys Vilniaus šilumos tinklai – visai kita bendrovė ir, iš tiesų, Kainų komisija mano, kad negali būti baudžiama viena bendrovė už kitos įmonės veiklą, kai buvo gaunamas viršpelnis“, – po posėdžio žurnalistams sakė I.Žilienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkė Inga Žilienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkė Inga Žilienė

Anot jos, visų 24,3 mln. eurų vilniečiams grąžinti per vieną sezoną negalima, nes turi būti užtikrintos nors kokios pajamos, kad „Vilniaus energija“ galėtų veikti.

„Komisija mano, kad likusią sumą (apie 18 mln. eurų – BNS) Vilniaus savivaldybė turėtų išsiieškoti iš „Vilniaus energijos“, ar „Veolia“ grupės kitais būdais (...) Kainų komisija turi vertinti, kad šildymo sezono metu bendrovė turi veikti, kad turi būti mokami atlyginimai darbuotojams“, – teigė komisijos pirmininkė.

Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas spėjo, kad teismo procesai galėtų trukti keletą metų, o jiems pasibaigus vilniečiai per mažesnes šilumos kainas atgautų likusią permokos dalį.

„Prognozuoju, kad per kelis metus trunkančias procedūras, kai savivaldybė ir šilumos tinklai atgaus tas permokas, tada ir vilniečiams ta suma bus grąžinta“, – žurnalistams teigė V.Benkunskas.

Naują šilumos kainą dar tvirtins savivaldybė

Tam, kad nuo gruodžio 1 dienos įsigaliotų naujos šilumos kainos, Vilniaus miesto taryba kainos dedamąsias turi patvirtinti dar spalio mėnesį. Miesto vicemeras Valdas Benkunskas teigė, kad neeilinis posėdis bus šaukiamas spalio 26 dieną.

„Po šiandienos Kainų komisijos sprendimo spalio 26 dieną yra planuojamas tarybos posėdis, kuriame bus pateikiamas sprendimo projektas, ir nustatyta bazinė kaina bus svarstoma ir priimta. Po to sprendimo tikrai galėsime sakyti, kad nuo gruodžio 1 dienos nepagrįstai iš vilniečių surinkti pinigai bus pradėti grąžinti“, – po posėdžio tikino vicemeras.

Jis aiškino, kad šilumos kainą tvirtinti neeiliniame posėdyje turi tam, kad šilumos kaina įsigaliotų nuo gruodžio 1 dienos.

„Vilniaus energija“, matome, tikrai nedemonstruoja geros valios ir pagal procedūras jie turi teisę vertinti Kainų komisijos sprendimą“, – V.Benkunskas.

„Lietuvoje yra įvairių pavyzdžių, kai šilumos ūkiai priklauso pačioms savivaldybėms, tada po Kainų komisijos sprendimų užtenka ir kelių dienų, kad šilumos bendrovės pradėtų taikyti sumažintą kainą. Šuo atveju „Vilniaus energija“, matome, tikrai nedemonstruoja geros valios ir pagal procedūras jie turi teisę vertinti Kainų komisijos sprendimą“, – tikino vicemeras.

V.Benkunskas neatmeta galimybės, kad „Vilniaus energija“ galėtų pasitraukti iš šilumos ūkio dar šildymo sezono metu, mat tokią galimybę numato nuomos sutartis – jeigu šilumos kaina mažinama daugiau nei 10 proc., bendrovė gali peržiūrėti sutartį.

„2002 metais pasirašyta sutartis savyje turi labai daug ydų ir palieka labai daug neapibrėžtumų. Joje yra pasakyta, kad nuomininkas gali inicijuoti sutarties peržiūrėjimą. Ką tai reiškia, šiandien sunku prognozuoti. Mes suprantame tokią grėsmę, kad „Vilniaus energija“, pamačiusi, kad jiems kaina yra sumažinta, gali mesti raktus ir išeiti. Galbūt nėra ji labai grėsminga, bet, šiaip ar taip, ji egzistuoja“, – teigė jis.

Komisijos pirmininkė I.Žilienė teigė, kad „Vilniaus energija“ skundžia visus komisijos nutarimus, tad neabejoja, jog bus apskųstas ir šis. Tačiau, anot jos, jei teismas nepritaikys laikinųjų apsaugos priemonių, mažesnės šilumos kainos šį šildymo sezoną galios.

„Vilniaus energija“ su kainomis nesutinka

Kainų komisijos posėdyje dalyvavo penki „Vilniaus energijos“ atstovai, po posėdžio jie su žiniasklaida nebendravo.

„Vilniaus energijos“ atstovas Nerijus Mikalajūnas paklaustas, ar naujos šilumos kainos bus skundžiamos teismui, BNS teigė, kad įmonė imsis „visų prieinamų teisinių priemonių“.

„Ir „Vilniaus energija“, ir jos akcininkė „Veolia“ naudos visas prieinamas teisines priemones, kad apsigintų nuo sufabrikuotų kaltinimų ir iš jų atsirandančių pasekmių“, – BNS teigė N.Mikalajūnas.

Bendrovei atstovaujanti teisininkė Dovilė Greblikienė posėdyje piktinosi, kad bendrovei taikomos išskirtinės sąlygos, nes tame pačiame posėdyje netvirtinamos nei šilumos, nei karšto vandens kainos, nors tai yra daroma kitiems šilumos tiekėjams.

Kainų komisija atkirto, kad išskirtinių sąlygų šiuo atveju nėra, o teisės aktai nenumato, kad būtinai visos kainos būtų tvirtinamos tame pačiame posėdyje.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Uždaroma Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė (VE-3), kuri nebebus naudojama šilumai gaminti.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Vilniaus energija“

„Norėtumėme komisijos paprašyti netvirtinti skyriaus siūlymo, nes manome, kad pažymoje teiginiai yra neteisingi“, – posėdyje sakė D.Greblikienė.

Komisijos atstovai tikino, kad „Vilniaus energija“ neteikė visų reikalingų duomenų, nedetalizavo skaičiavimų ir panašios informacijos.

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas posėdyje teigė, kad savivaldybė kol kas pastabų neturi, mat taryba vertins šilumos kainas, kai bus patvirtinta bazinė kaina.

Nutarime taip pat numatyta, kad, pasibaigus sostinės šilumos ūkio nuomos sutarčiai, „Vilniaus energija“ turės patekti Kainų komisijai informaciją, kiek lėšų iš 24,3 mln. eurų sugrąžino vartotojams ir kiek liko tai padaryti. Komisija siekė, kad ši informacija būtų pateikta per 10 darbo dienų, tačiau, atsižvelgus į „Vilniaus energijos“ prašymą, nustatytas 20 darbo dienų terminas.

Kainų komisija rugsėjo viduryje paskelbė, jog „Vilniaus energija“ 2012-2014 metais nepagrįstai gavo 24,3 mln. eurų viršpelnio.

Kainų komisija rugsėjo viduryje paskelbė, jog „Vilniaus energija“ 2012-2014 metais nepagrįstai gavo 24,3 mln. eurų viršpelnio. Komisijos pirmininkė Inga Žilienė anksčiau pripažino, kad sugrąžinti vartotojams lėšas bus sudėtinga, nes „Vilniaus energija“ nuo kitų metų balandžio nebenuomos sostinės šilumos ūkio.

2017 metų balandį baigiasi Vilniaus šilumos tinklų ir „Vilniaus energijos“ šilumos ūkio nuomos sutartis – įmonė pasitrauks iš šilumos tiekimo rinkos Vilniuje.

„Vilniaus energija“ aprūpina šiluma apie 80 proc. Vilniaus pastatų, kuriuose gyvena apie 90 proc. miesto gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai