„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Neįvyko žaliosios energetikos aukcionas

Lietuvai skatinant atsinaujinančios energetikos plėtrą, neįvyko šių metų technologiškai neutralus aukcionas, nes sulaukta per mažai paraiškų. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), trečiadienį surengusi pirmąjį aukciono komiteto posėdį, pranešė, kad po pratęsto dokumentų priėmimo termino gautos mažiau nei trys dalyvių paraiškos, todėl aukcionas skelbiamas neįvykusiu.
Aukcionas
Aukcionas / 123RF.com nuotr.

VERT pirmininkė Inga Žilienė svarsto, kad tai galėtų rodyti, jog šiuo metu tiek susiformavusi elektros energijos kaina biržoje, tiek jėgainių įrengimo kaštai leidžia veikti rinkos sąlygomis ir be valstybės skatinimo.

Dar iki žinios apie neįvykusį aukcioną Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos (LAIEK) prezidentas Martynas Nagevičius prognozavo, kad aukcione šįkart gali būti mažiau paraiškų. Tuo metu Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorius Aistis Radavičius teigė, kad šiuo metu nėra didelės paskatos dalyvauti aukcione.

„Ta paskata – 3 eurai maksimalus priedas – tikrai neskatina eiti į aukcionus daugiau dalyvių (...)“, – BNS sakė A.Radavičius.

Šiame antrajame technologiškai neutraliame aukcione planuota paskirstyti 0,7 teravatvalandės (TWh) metinės gamybos kvotą, o dalyviams siūlyta varžytis dėl 3,02 euro už megavatvalandę (MWh) priedo prie elektros biržos kainos.

Neįvykus aukcionui, 0,7 TWh kvota bus paskirstoma kituose aukcionuose. Artimiausias bus paskelbtas kitų metų balandžio 6 dieną, praneša taryba.

Šių metų aukcionas buvo paskelbtas gegužės 29 dieną. Dokumentus dalyviai galėjo teikti nuo rugpjūčio 10 iki 31 dienos. Dokumentai aukcionui buvo priimami ir elektronine forma.

Pirmajame aukcione paskirstyta 0,3 TWh kvota, jį laimėjo užsienio kapitalo bendrovė „Windfarm Akmenė One“. Ji užtikrins visą minėtą kvotą, bet negaus skatinamojo tarifo prie rinkos kainos, nes aukcione dalyvavo pasiūliusi 0 eurų. Pastarajam aukcionui buvo nustatytas 3,86 euro maksimalus priedas.

Iš viso pirmajame aukcione dalyvavo septyni dalyviai (pateiktos aštuonių dalyvių paraiškos, tačiau vieno dalyvio pateikti dokumentai neatitiko reikalavimų).

Aukcionai yra technologiškai neutralūs, juose gali dalyvauti visos technologijos – saulė, vėjas, biodujos, biomasė. Dalyviai gali teikti siūlymus dėl pageidaujamo kainos priedo, o laimėtojas išrenkamas pagal pasiūlytą mažiausią kainos priedą.

Aukciono laimėtojas arba laimėtojai turi elektros persiuntimo pirmenybę tiek prieš elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) gamintojus, tiek prieš kitus energijos gamintojus, tai yra, gaminančius elektrą ne iš AEI.

Taip pat aukciono laimėtojai 12 metų gali gauti kainos priedą prie elektros energijos biržos kainos.

Aukciono laimėtojas įsipareigoja 12 metų gaminti aukcione laimėtą elektros kiekį (ne mažiau kaip 80 proc. laimėtos skatinimo kvotos).

VERT teigimu, valstybė siekia, kad šiemet Lietuvoje iš AEI pagaminamos elektros dalis galutiniame elektros energijos suvartojimo balanse sudarytų ne mažiau kaip 20 proc., tačiau jau pernai iš AEI pagaminamos elektros energijos dalis sudarė 20,91 proc.

2019 metais iš AEI pagaminta 2,33 TWh, arba 64 proc. viso Lietuvoje pagaminto elektros kiekio (apie 3,64 TWh, įskaitant ir Kruonio HAE pagamintą kiekį). Daugiausia elektros energijos iš AEI pagaminama vėjo jėgainėse (62 proc.).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs