Nepriklausomi elektros tiekėjai pasiūlė ministerijai būdą sumažinti elektros kainas

Elektros energijos kainoms Lietuvoje pasiekus neregėtas aukštumas, Lietuvos nepriklausomų elektros energijos tiekėjų asociacija (LNETA) pateikė Energetikos ministerijai ir Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pasiūlymą, kaip mažinti elektros energijos kainas vartotojams. Siūloma pasekti Ispanijos ir Portugalijos, ženkliai sumažinusių elektros kainas, pavyzdžiu.
Elektros stulpas
Elektros stulpas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Pasiūlymo esmė – sekti Ispanijos ir Portugalijos pavyzdžiu, kurios už elektros energiją moka dukart mažiau nei Lietuva, o to pasiekė susitardamos su Europos Komisija dėl dujų kainos ribojimo, kurią elektros gamintojai gali naudoti skaičiuodami parduodamos elektros savikainą.

„Ispanijos ir Portugalijos įgyvendintas veiksmas leido reikšmingai sumažinti elektros kainas šiose šalyse ir šiuo metu elektros kaina jose siekia apie 150 Eur/MWh, kai Lietuvoje ir Vokietijoje elektra šiomis dienomis kainuoja apie 300-400 Eur/MWh“, – pasiūlymą komentuoja Vilius Juraitis, LNETA vadovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Juraitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Juraitis

Jis teigia, kad didelė tikimybė, kad ir taip aukštos elektros kainos Lietuvoje artėjant žiemai kils dar labiau.

Kaip 15min jau rašė, šiuo metu nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti turintys į trečiąjį elektros liberalizavimo etapą patekę gyventojai susiduria su itin aukštomis kainomis – fiksuojant kainą iki 2 metų viena kilovatvalandė kainuoja 44-51 centą.

„Jau dabar pagal paskutinių 2 mėnesių duomenis patenkame tarp TOP keturių aukščiausias elektros kainas turinčių valstybių Europoje, kai prieš 3-4 mėn. dar buvome tik dešimtuke“, – teigia V.Juraitis.

Lietuvos nepriklausomų tiekėjų asociacija/Elektros kainos
Lietuvos nepriklausomų tiekėjų asociacija/Elektros kainos

Kaip rašoma pranešime spaudai, Ispanija ir Portugalija šių metų birželio mėnesį priėmė sprendimą apriboti dujų kainą, kurią elektros gamintojai gali naudoti skaičiuodami parduodamos elektros savikainą.

Atsižvelgiant į energetikos kainų krizę, Europos Komisija leido Ispanijai ir Portugalijai pritaikyti šią priemonę siekiant elektros kainų sumažinimo. Šios šalys įsipareigojo elektros gamintojams kompensuoti dalį jų išlaidų, patiriamų įsigyjant dujas, taip dalinai finansuojant elektros gamybai reikalingą žaliavą ir leidžiant sumažinti elektros pardavimo didmeninę kainą.

Asociacijos vertinimu, įgyvendinus analogišką modelį Baltijos šalyse, ne tik sumažėtų elektros kainos verslo ir buitiniams vartotojams, bet ir elektros rinka taptų stabilesnė ir mažiau priklausoma nuo šiuo metu ir, prognozuotina, ilguoju laikotarpiu nefunkcionuojančios dujų rinkos.

Elektros energijos kainos kilimą visoje Europoje lemia sumažintas rusiškų dujų tiekimas į Europą, nes dalis elektros gaminama naudojant dujas. Prognozuojama, kad šių metų ketvirtame ir kitų metų pirmame ketvirtyje elektros kainos Baltijos šalyse dar labiau augs, nes kaip įprasta rudenį, bus įjungiami visi dujiniai elektros gamybos pajėgumai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų