Gegužės 1-ąją Lietuva švęs 20-ąsias metines Europos Sąjungoje. Šia proga 15min portalas straipsnių cikle apžvelgia, kaip per šiuos du dešimtmečius pasikeitė Lietuva: nuo kainų iki atlyginimų ir pensijų, nuo skrydžių iki energetinės nepriklausomybės.
Nuo 2004 m. Lietuvos energetikoje įvyko daugybė transformacijų.
Uždaryta Ignalinos atominė elektrinė (IAE), išplėtota vėjo ir saulės energetika, su Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalu atsikratėme rusiškų dujų monopolio, šalies ūkyje įsigalėjo biokuras, o su kitomis šalimis sujungėme elektros ir dujų tinklus.
Ne visi planuoti projektai išpildyti – sinchronizacijos su Vakarų tinklais vis dar planuojama, Visagino atominės elektrinės projektas užgeso, vis dar labai priklausome nuo elektros importo, o reikšmingo „HarmonyLink“ elektros kabelio tiesimas keliasi į tolimesnę ateitį.
Maža to, net ir užbaigtuose projektuose ne viskas einasi kaip per sviestą – 15min jau rašė, kad dujų jungtyje tarp Lietuvos ir Lenkijos (GIPL) galimai neteisėtai panaudotos rusiškos dalys.
Tad koks iš tiesų tas pastarųjų 20 metų Lietuvos energetikos paveikslas? Apžvelgėme pačius reikšmingiausius energetinius žingsnius, kuriuos įgyvendinome ar ketinome įgyvendinti per pastaruosius 20 metų.