Tačiau tam, kad ši rekomendacija būtų įgyvendinta, reikėjo, kad jai pritartų OPEC+ grupė ir visų pirma Rusija.
Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas penktadienį pareiškė, jog OPEC ir OPEC+ grupei priklausančių naftos gamintojų derybose nebuvo pasiekta susitarimo dėl naftos gavybos mažinimo.
„Kalbant apie gavybos mažinimą ir atsižvelgiant į šiandienos sprendimą, niekas – nei OPEC šalys, nei OPEC+ šalys – nėra įpareigotas nuo balandžio 1 dienos mažinti gavybos“, – pareiškė jis reporteriams po Vienoje surengto susitikimo.
OPEC generalinis sekretorius Mohammedas Barkindo pranešė, jog susitikimas buvo atidėtas, nors šalys tęs konsultacijas.
„Galiausiai buvo priimtas bendras skausmingas sprendimas atidėti susitikimą“, – pareiškė jis reporteriams.
„Yra keletas keblių klausimų, tačiau čia yra priimta, kad sprendimams pritartų visi, vienbalsiai.“
Prieš oficialią susitikimo pradžią OPEC lyderės Saudo Arabijos ir Rusijos – antros pagal dydį pasaulyje naftos gamintojos – ministrai kelias valandas praleido dvišalėse derybose, tačiau nepasiekė susitarimo.
OPEC+ yra žlugusi?
Finansų maklerio įmonės „Oanda“ analitikas Edwardas Moya kiek anksčiau pareiškė manąs, jog derybų dėl susitarimo nesėkmė gali reikšti OPEC+ grupės galą.
„Jeigu OPEC+ nepasieks susitarimo, tai reikš, jog trejų metų eksperimentas baigėsi. OPEC+ yra žlugusi. Saudiečiams teks patiems stengtis stabilizuoti naftos kainas ir jiems gali reikėti padaryti šį tą nepaprasto“, – pažymėjo jis.
Pagal OPEC parengtą planą, karteliui nepriklausantys OPEC+ nariai būtų papildomai sumažinę gavybą 500 tūkst. barelių per dieną.
OPEC taip pat norėjo, kad gavyba būtų papildomai apkarpyta iki 2020 metų pabaigos.
Naftos kainos smarkiai kris?
Naftos gamintojams jau teko taikstytis su tuo, jog pasiūlos perteklius daro spaudimą naftos kainoms, tačiau COVID-19 plitimas pasaulyje pastarosiomis savaitėmis dar paspartino „juodojo aukso“ pigimą.
Energetikos konsultacijų bendrovės „PVM Associates“ analitikas Stephenas Brennockas yra sakęs, jog naftos kainos dėl nesėkmės OPEC+ derybose gali „nulėkti į bedugnę“.
Rusijos pareigūnai pastarosiomis dienomis sakė, jog dabartinis naftos kainų lygis tenkina Maskvą ir tinka jos biudžeto planams.
Stambūs Rusijos naftos pramonės žaidėjai baiminasi, jog dėl agresyvios gavybos mažinimo politikos jie tik praras dalį pajamų ir užleis dalį rinkos konkurentams ir visų pirma Jungtinėms Valstijoms.