„Kaip organizacija, mes ir toliau sieksime nenutolti nuo savo tikslo ir išvengti energetikos krizės, kuri galėtų turėti įtakos pasaulio ekonomikai“, – pažymėjo organizacijos generalinis sekretorius Mohammedas Barkindo Teherane vykstančioje naftos ir dujų parodoje.
Naftos organizacija yra pasirengusi laikytis užsibrėžtos krypties „nepaisydama problemų, su kuriomis susiduria kelios jos narės“, – pareiškė M.Barkindo.
Šis pareiškimas paskelbtas tuo metu, kai turėtų įsigalioti Jungtinių Valstijų įvestų sankcijų dėl naftos pirkimo iš OPEC narės – Irano – išimčių atšaukimas.
Kita kartelio narė Venesuela taip pat susiduria su JAV sankcijomis, o nafta turtingoje Libijoje politinės jėgos kovoja dėl sostinės Tripolio kontrolės.
M.Barkindo neįvardijo konkrečios šalies, tačiau pažymėjo, kad kai kurių OPEC gamintojų atžvilgiu „šiuo metu taikomos vienašalės sankcijos“, turėdamas galvoje Iraną ir Venesuelą.
Dar viena šalis „taip pat susiduria su pereinamaisiais iššūkiais bei visais galimais to padariniais“, – pridūrė M.Barkindo, akivaizdžiai kalbėdamas apie Venesuelą, kur opozicijos lyderis Juanas Guaido stengiasi suburti protestuotojus prieš prezidentą Nicolą Maduro.
O kalbėdamas apie dar vieną kartelio narę M.Barkindo pažymėjo, kad ji „kovoja kiekvieną dieną, kad išvengtų visa apimančio karo“, turėdamas galvoje Libiją.
OPEC yra „įsipareigojusi išlikti vieninga“ ir „nenuslysti atgal į chaosą“, su kuriuo susidūrė pastaraisiais metais, pridūrė organizacijos sekretorius.
Tuo metu organizacijos steigėjas Iranas reguliariai paleidžia kritikos strėlės į kai kurias kartelio nares dėl pritarimo Vašingtono politikai prieš Iraną ir nepakankamo solidarumo.
Trečiadienį Irano naftos ministras Bijanas Namdaras Zanganeh apkaltino neįvardytas OPEC nares „susiskaldymo“ skatinimu ir grėsme kartelio „vientisumui“.
Pasak ministro, šios šalys – Irakas ir naftos „karalienė“ Saudo Arabija – didina savo gamybos pajėgumus, kad nuramintų rinkas, kurias išgąsdino tai, kad buvo panaikintos JAV sankcijų išimtys Irano žaliavų pirkėjams.
Balandžio 22 dieną paskelbus apie išimčių atšaukimą, pasaulis sunerimo dėl atsargų trūkumo, o rinkos į tai sureagavo padidėjusiomis kainomis.